Skolioza kręgosłupa
Skolioza kręgosłupa (ze względu na lokalizację) dzieli się na skoliozę szyjną, piersiową i lędźwiową. Choroba ta - mimo, że dotyka ludzi w różnym wieku - najczęściej pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania.
Co to jest skolioza kręgosłupa?
Skolioza to skrzywienie kręgosłupa o charakterze trzypłaszczyznowym: występuje w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej lub poziomej. Niestety choroba często błędnie określana jest jako boczne skrzywienie kręgosłupa. Ta wada postawy, rozpoznawana głównie u dzieci, powstaje w wyniku braku ruchu i niewłaściwej pozycji podczas siedzenia. Najczęściej wyróżniane typy skoliozy to skolioza wczesnodziecięca - występująca do 3 roku życia, dziecięca - pojawiająca się między 3 a 10 rokiem życia oraz młodzieńcza - dotycząca osób w okresie dojrzewania, kiedy to faza wzrostu jest najbardziej intensywna. Prócz charakterystycznego, zbyt dużego wgięcia kręgosłupa, skolioza objawia się wystającymi łopatkami, nierówną wysokością ramion i bioder, wcięciem w talii, widocznym bardziej po jednej stronie, a także skróconą jedną nogą i garbem wystającym z jednej strony pleców. Zdarza się także, że skolioza jest wrodzoną wadą kręgosłupa. Skolioza pojawia się również u osób dorosłych, najczęściej po 40 roku życia. Dzieje się to w wyniku pogarszającego się stanu kręgosłupa. Skolioza szczególnie zagrażająca zdrowiu to skolioza połączona z osteoporozą.
Skolioza kręgosłupa lędźwiowego
Skolioza kręgosłupa lędźwiowego może powodować paraliż nóg, a także dysfunkcje organów wewnętrznych dolnej części brzucha, takich jak jelita. Należy zaznaczyć, że zdarza się to wyłącznie w skrajnych przypadkach. Skolioza kręgosłupa lędźwiowego się rotacją miednicy, nienaturalnym chodem, pozornym skróceniem jednej z dolnych kończyn, asymetrią trójkątów talii oraz esowatym kształtem kręgosłupa lędźwiowego. Początkowe objawy lędźwiowej skoliozy kręgosłupa mogą pojawić się w okresie dojrzewania płciowego, kiedy to następuje wzrost kośćca szkieletu i rozciąganie mięśni. Niestety, opisywane skrzywienie może powodować zaburzenie działania jelit, rozwijanie zwyrodnień i chorób tkanek kręgosłupa lędźwiowego, a także liczne dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości i drętwienie nóg. Również w przypadku lędźwiowej skoliozy kręgosłupa stosuje się leczenie zachowawcze i odpowiednie ćwiczenia ruchowe, mające na celu wzmocnienie osłabionych mięśni znajdujących się po przeciwnej stronie wygięcia łuku skrzywienia, a także wpływające na rozluźnienie napiętych tkanek i przywrócenie prawidłowej krzywizny skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego.
Skolioza kręgosłupa piersiowego
Skolioza kręgosłupa piersiowego prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, w wyniku czego następuje problem z oddychaniem i silnie odczuwalne zmęczenie, czasem nawet zaburzenia pracy serca i płuc. Symptomami świadczącymi o skoliozie kręgosłupa piersiowego są: asymetria łopatek i ich odstawanie, a także asymetria trójkątów talii. Co więcej, skolioza kręgosłupa piersiowego może objawiać się obniżeniem jednego barku i wysunięciem go do przodu względem drugiego, garbem piersiowym, garbem żebrowym, esowatym kształtem kręgosłupa piersiowego i trudnością w doborze odzieży zakładanej docelowo na tułów. Garb żebrowy charakteryzuje się cofnięciem jednej z piersi, co wywołuje optyczne złudzenie, że druga z nich jest mniejsza, garb piersiowy natomiast sprawia, że skolioza kręgosłupa najbardziej widoczna staje się w trakcie skłonu do przodu. Najlepszymi metodami stosowanymi w leczeniu skoliozy kręgosłupa piersiowego są te neurofizjologiczne, rozluźniające i redresujące, połączone z aktywną rehabilitacją korekcyjną i zaopatrzeniem ortopedycznym. Leczenie operacyjne polecane jest w przypadkach ciężkich, w znaczący sposób deformujących sylwetkę, a także tych wywołujących silny i przewlekły ból, na który nie pomagają leki.
Skolioza kręgosłupa szyjnego
Skrzywienie kręgosłupa szyjnego wiąże się z pochyleniem głowy i szyi do przodu. Skutkuje to zwiększeniem krzywizny przedniej. W tym rodzaju skrzywienia można zaobserwować także wysunięcie barków do środka i odstawanie łopatek, jak również widoczną linię wyrostków kolczystych kręgosłupa, ułożonych w charakterystyczny kształt litery „S” w odcinku szyjnym. Więcej o szyjnym skrzywieniu kręgosłupa możecie przeczytać tutaj: