• 14 grudnia 2024

Skolioza idiopatyczna u dzieci: Dlaczego warto wybrać metodę FITS?

​Skolioza dzieli się obecnie na wiele różnych rodzajów, a jednym z najczęściej występujących jest niewątpliwie skolioza idiopatyczna. Ten problem dotyka również dzieci, głównie w przedziale wiekowym 10-16 lat. Jak mu zaradzić? Stosując odpowiednią rehabilitację, najlepiej z wykorzystaniem sprawdzonej metody. W tym przypadku ciekawym wyborem będzie metoda FITS. Co za nią przemawia i kiedy się na nią zdecydować?

Skolioza idiopatyczna u dzieci - co to właściwie jest? Podstawowe informacje

Nie da się ukryć, że skolioza idiopatyczna to dość duże zmartwienie, ale odpowiednio szybkie rozpoznanie może sprawić, że dzieci będą mogły sobie pozwolić na zastosowanie profesjonalnej terapii z zakresu korekcji skoliozy. Taka skolioza to nic innego, jak trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa i tułowia o charakterze strukturalnym. Najczęściej zauważa się ją w okresie dojrzewania oraz szybkiego wzrostu. Z problemem tym zmagają się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, jednak nieco częściej przypadłość ta dotyka przedstawicielki płci żeńskiej. Przyczyna powstania skoliozy idiopatycznej u dzieci nigdy nie jest do końca znana. 

Jak radzić sobie ze skoliozą idiopatyczną u dzieci? Metoda FITS

Rehabilitacja skoliozy u dzieci może być realizowana na wielu płaszczyznach, w zależności od wykrytego problemu. Leczenie skolioz i wad postawy jest uzależnione m.in. od charakteru powstałej deformacji, wskazówek specjalisty oraz wieku dziecka. Rodzice dzieci nie powinni działać w tym zakresie na własną rękę, ponieważ szybko może się okazać, że zaistniała przypadłość jeszcze bardziej się pogłębi, co wpłynie negatywnie na komfort i samopoczucie dziecka. Jedną z najchętniej wykorzystywanych metod rehabilitacyjnych jest rehabilitacja FITS w Klinice Rehabilitacji. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że:

  • może być stosowana na kilku etapach: jako samodzielny system korekcji skoliozy, przygotowanie dziecka do zabiegu operacyjnego czy też wspomaganie leczenia gorsetowego,
  • sprawdza się przy korekcji obręczy barkowej i miednicznej po przebytych urazach i zabiegach,
  • jest dopasowywana w zależności od występującego kąta skrzywienia kręgosłupa oraz uzyskanych wyników badań klinicznych.

Rehabilitacja FITS odznacza się indywidualnym oraz elastycznym podejściem do pacjenta, a nie bazowaniem na utartych schematach, które w niektórych przypadkach mogą się okazać po prostu zbędne. Jednocześnie atutem omawianej metody FITS jest to, że zasugerowane/przepisane ćwiczenia mogą się odbywać pod czujnym okiem wykwalifikowanego rehabilitanta, ale też w warunkach domowych. Dzieje się tak z tego względu, iż pozwala to na uzyskanie jeszcze korzystniejszych i szybszych wyników terapii rehabilitacyjnej. Metoda ta jest uznawana za niezwykle skuteczną i bezpieczną, więc absolutnie nikogo nie powinno dziwić to, że jest tak chętnie polecana wielu dzieciom z problemem skoliozy idiopatycznej. Całość nie obejdzie się jednak bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu medycznego, badań i pomiaru kąta skrzywienia kręgosłupa. W związku z tym kluczem do sukcesu jest precyzja działania.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza kręgosłupa

Skolioza kręgosłupa (ze względu na lokalizację) dzieli się na skoliozę szyjną, piersiową i lędźwiową...

Skolioza piersiowa

Skolioza piersiowa prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, w wyniku czego następuje problem z oddychaniem...