• 25 stycznia 2025

Jakiego typu usługi świadczy fizjoterapeuta i z jakimi schorzeniami pomaga się uporać?

- „Zakres pomocy oferowanej przez fizjoterapeutów jest bardzo szeroki. Mogą oni samodzielnie zajmować się danym problemem zdrowotnym, ich działania mogą mieć też charakter uzupełniający dla innych form leczenia i rehabilitacji” - mówi fizjoterapeuta z serwisu http://fizjoterapeuta-dzieci.pl.

 

Ocena rozwoju psychoruchowego wykonywana jest już w pierwszych miesiącach, a nawet w pierwszych dniach życia, może być też wykonana u starszych dzieci. Oczywiście w zależności od wieku oceniane są inne elementy, a sam proces diagnostyczny też wygląda inaczej – jest on dostosowany do możliwości dziecka na danym etapie rozwojowym. Na badanie należy udać się, jeśli pediatra, neonatolog lub ortopeda wskażą na występowanie takich problemów, jak asymetria, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe czy opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

 

Z konsultacji mogą też skorzystać rodzice dziecka, którzy chcą upewnić się, czy wszystko jest w porządku i dowiedzieć się, jak wspierać rozwój dziecka, także przez właściwą pielęgnację czy prawidłowe noszenie, co ma duże znaczenie w przypadku najmłodszych dzieci.

 

Hipotonia i hipertonia, czyli obniżone oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Stany te nie są schorzeniami samymi w sobie, są jednak objawami pewnych problemów. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe może być związane na przykład z chorobami genetycznymi lub metabolicznymi. Jest też charakterystyczne dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Praca nad właściwym napięciem mięśniowym jest bardzo ważna, bo od tego zależy nabywanie przez dziecko kolejnych umiejętności, takich jak obracanie się, wstawanie, siadanie i chodzenie. W przypadku wzmożonego napięcia dziecko może też doświadczać bolesnych skurczy mięśni – często dopiero postawienie diagnozy o hipertonii wyjaśnia, skąd biorą się nagłe ataki niepohamowanego płaczu u niemowlęcia, często mylone z problemem kolki.

 

Opóźniony rozwój psychoruchowy to zjawisko, którego nie należy diagnozować samodzielnie. Dzieci rozwijają się w bardzo różnym tempie, norma rozwojowa nabywania kolejnych umiejętności jest bardzo szeroka. Różna jest też ich kolejność. Choć większość dzieci najpierw zaczyna raczkować, a później wstaje, zdarzają się maluchy, u których występuje odwrotna kolejność. Rodzice natomiast często porównują swoje dzieci z innymi maluchami z otoczenia, niepotrzebnie denerwując się, kiedy okazuje się, że rówieśnicy już siadają, a ich dziecko jeszcze nie. Dlatego warto poprosić pediatrę o tabele rozwoju niemowląt i starszych dzieci, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się z lekarzem. Z drugiej strony bagatelizowanie drobnych opóźnień może przynieść negatywne skutki, bo im szybciej rozpoczniemy rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty, tym lepiej. Warto też wiedzieć, że w przypadku maluchów efekty pojawiają się bardzo szybko – czasami wystarczy 10 sesji fizjoterapeutycznych, by wszystko wróciło do normy.

 

Asymetria ułożeniowa to zjawisko fizjologiczne u noworodków, które jednak najpóźniej po trzecim miesiącu życia powinno zaniknąć. Na czym polega? Dziecko wyraźnie preferuje np. układanie głowy w jedną stronę, patrzenie w jednym kierunku, wygina się w łuk zawsze w tę samą stronę, częściej kieruje do buzi jedną rączkę, może też przy karmieniu wyraźnie preferować inną pierś i reagować płaczem na próbę przystawienia do drugiej. Zbyt długo utrzymująca się asymetria będzie się pogłębiać i utrudniać prawidłowe nabywanie kolejnych umiejętności ruchowych, dlatego ważne jest, żeby przywrócić symetrię pod okiem fizjoterapeuty.

 

Kręcz szyi to schorzenie polegające na odwróceniu głowy w jedną stronę, przy jednoczesnej niemożliwości zmiany tego położenia, co jest efektem bolesnego przykurczu. Choroba ta zwykle rozpoznawana jest u dzieci. Od asymetrii ułożeniowej różni się tym, że ułożenie głowy nie jest efektem preferencji dziecka, a braku możliwości zmiany pozycji. Zwykle jest to następstwem urazu okołoporodowego, choć spotyka się też wrodzony kręcz szyi. Niezależnie od pochodzenia problemu, konieczne jest jego leczenie u fizjoterapeuty.

 

Powstawanie i utrwalanie nieprawidłowego wzorca postawy i ruchu to problem bardzo typowy u małych dzieci. Maluchy nabywające kolejne umiejętności niekiedy „ułatwiają” sobie życie, wybierając nieprawidłowy wzorzec ruchu. Na przykład siadając nie prostują nóg, tylko kierują je do tyłu na kształt litery W. Częstym problemem jest też chód na palcach. Warto na to reagować jak najszybciej, bo po utrwaleniu nieprawidłowego wzorca praca z fizjoterapeutą będzie musiała trwać dużo dłużej, by przynieść efekty.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować