• 25 maja 2024

Czym jest kolagen i jakie są objawy jego niedoboru?

Pomimo tego, że kolagen powszechnie kojarzony jest ze skórą, to jednak pełni on w ludzkim organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Jego niedobory mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Oto garść cennych informacji na ten temat.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko będące elementarnym budulcem tkanki łącznej w ludzkim organizmie. Wchodzi w skład nie tylko skóry, ale także kości, stawów, rogówki oka oraz narządów wewnętrznych. Kolagen wchodzi w skład bariery ochronnej takich narządów wewnętrznych jak nerki, żołądek czy też wątroba.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolagen w ludzkim organizmie podlega stałej wymianie. Młody organizm jest w stanie systematycznie i regularnie nadzorować ten proces, co pozwala na stałą regenerację i odbudowę włókien kolagenowych. Niestety, już po przekroczeniu 30 roku życia produkcja kolagenu w organizmie zwalnia. To właśnie wtedy widoczne stają się pierwsze zmarszczki i oznaki zdarzenia.

Jakie są skutki niedoboru kolagenu?

Objawy skórne zauważalne są jako pierwsze, jeśli w ludzkim organizmie kolagenu jest zbyt mało. Na skórze mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, piegi, wypryski oraz zmiany trądzikowe. Widoczne stają się pierwsze zmarszczki, a cera staje się blada, matowa i pozbawiona blasku. Włosy i paznokcie są łamliwe i osłabione.

Osoby, które walczą z niedoborem kolagenu, mogą odczuwać osłabienie i sztywność stawów, co negatywnie wpływa na komfort poruszania się. Z racji tego, że kolagen wchodzi w skład bariery ograniczającej przedostawanie się toksyn i drobnoustrojów do organizmu, jego niedobory mogą skutkować zwiększoną podatnością na infekcje i obniżeniem odporności.

Niedobór kolagenu może być także przyczyną bólu kręgosłupa, a także – zwiększonej kruchości kości.

Jakie czynniki wpływają na obniżoną produkcję kolagenu?

Trzeba pamiętać o tym, że wiek to zaledwie jeden z czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów kolagenu. Palacze papierosów z reguły narzekają na kiepską kondycję skóry – wszystko dlatego, że palenie tytoniu w dużym stopniu spowalnia produkcję i wymianę kolagenu w ludzkim organizmie.

Do powstawania niedoborów kolagenu, jak można przeczytać na stronie https://collibre.eu/, przyczyniać może się również dieta ze zbyt dużą ilością cukru i zbyt małą ilością składników pochodzenia zwierzęcego. Na syntezę kolagenu w ludzkim organizmie negatywny wpływ wywiera również ekspozycja na promieniowanie UV.

Braki kolagenu – w jaki sposób je uzupełnić?

Osoby, które obawiają się, że ich dieta nie dostarcza wystarczającej ilości kolagenu, mogą zdecydować się na stosowanie odpowiedniej suplementacji. Trzeba mieć na uwadze, że witamina C wspiera wytwarzanie kolagenu w ludzkim ciele. Warto także i ją włączyć do codziennej suplementacji – organizm nie jest w stanie jej wytwarzać i magazynować.

Preparaty kolagenowe dostępne w aptekach występują pod postacią tabletek, płynów oraz proszków. Warto wybierać wyłącznie te pochodzące z pewnych i uznanych źródeł.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza u dzieci

Skolioza występuje najczęściej właśnie u dzieci. Wcześnie wykryta, może zostać skorygowana już w swym...

Skolioza u dorosłych

Sprawdź, jak wygląda skolioza u dorosłych i dowiedz się co zrobić, by ją zneutralizować. Skolioza u...

Skolioza

Kręgosłup w kształcie litery S? To najpewniej skolioza, której nie wolno ignorować! Nieleczona może...