• 14 grudnia 2024

Skolioza idiopatyczna

skolioza idiopatyczna

Nie każde skrzywienie kręgosłupa jest skoliozą. Prawidłowe rozpoznanie tej choroby jest kluczem do sukcesu w jej leczeniu.
 

Co to jest skolioza idiopatyczna?


Skolioza idiopatyczna to strukturalna deformacja kręgosłupa, która zachodzi w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej i poprzecznej). Mianem skoliozy idiopatycznej określamy skrzywienie, którego kąt odchylenia bocznego kręgosłupa (oceniany według Cobba) wynosi minimum 10°. Występowanie mniejszego odchylenia kręgosłupa rozkłada się po równo między dziewczętami i chłopcami, większe natomiast dotyczy głównie dziewcząt.


Skolioza idiopatyczna u dzieci 


Skolioza idiopatyczna pojawia się najczęściej u dzieci. W zależności od wieku pociech, dzieli się na skoliozę wszesnodziecięcą, dziecięcą i dorastającą, nazywaną również młodzieńczą. Skolioza wczesnodziecięca występuje u najmłodszych poniżej 3 roku życia, dziecięca dotyczy dzieci w wieku od lat 3 do 10, dorastająca natomiast osób powyżej 10 roku życia (głównie nastolatków) i należy do najczęściej się pojawiającej. Warto zaznaczyć, że nieleczona skolioza może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej, dlatego niesamowicie istotne jest jej odpowiednio wczesne rozpoznanie i leczenie.


Skolioza idiopatyczna - ćwiczenia


Właściwe ćwiczenia neutralizujące skoliozę powinny składać się z dwóch faz - z fazy usunięcia przykurczu (redresja) i z fazy czynnego ruchu, mającej za zadanie dodać siły i poprawić sprawność mięśni.

Pływanie to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń kręgosłupa, również skoliozy. W wodzie wykonuje się głównie dwa rodzaje ćwiczeń - symetryczne i asymetryczne.

Ćwiczenia symetryczne powinny być połączone z rozciągnięciem kręgosłupa, dzięki czemu można uniknąć skrzywienia, a także z rozluźnieniem mięśni antygrawitacyjnych.

Ćwiczenia asymetryczne polegają na indywidualnym dla danej skoliozy ustawieniu ciała oraz na właściwym ułożeniu bioder i barków. Aktywności te pozwalają zniwelować skrzywienie kręgosłupa i znieść je na okres trwania ćwiczenia.

Również dodatkowe, domowe, odpowiednio dobrane aktywności pozytywnie wpłyną na przyspieszenie rehabilitacji, zawsze jednak powinny zostać one skonsultowane ze specjalistą odpowiednio wcześniej. W przypadku dorosłych polecane są ćwiczenia rozciągające, przywracające komfort życia, w przypadku dzieci natomiast zalecane będą zajęcia ruchowe mogące całkowicie zniwelować wady kręgosłupa. Ich wykonywanie przez dzieci również w domu jest nie tyle zaleceniem, co obowiązkiem.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza kręgosłupa

Skolioza kręgosłupa (ze względu na lokalizację) dzieli się na skoliozę szyjną, piersiową i lędźwiową...

Skolioza piersiowa

Skolioza piersiowa prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, w wyniku czego następuje problem z oddychaniem...