• 27 stycznia 2022

Dieta bogatobiałkowa: najlepsze i najbezpieczniejsze produkty i suplementy

Dieta bogatobiałkowa wygląda inaczej w zależności od tego, kto i w jakim celu ją stosuje. Nieco inaczej będą wyglądać zasady żywieniowe dla osób, które chcą w ten sposób wyszczuplić i wymodelować sylwetkę, a odmienne reguły będą dotyczyć sportowców, którym białko jest niezbędne jako budulec dla tkanki mięśniowej.

Dlaczego białko?

Dieta bogata w białko staje się faktem, gdy ilość przyjmowanego przez człowieka białka na 1 kg masy ciała przekracza 2,5 mg, co w praktyce oznacza, że osoba o przeciętnej masie 60 kg musiałaby spożyć 130 g czystego białka. Niestety, choć wydaje się, że to niedużo, jest to niezwykle trudne do uzyskania w diecie - przykładowo, jedno średnie jajko zawiera nieco ponad 12 g białka, a pół kilograma piersi z kurczaka - około 100g.

Raczej trudno wyobrazić sobie zjadanie 12 jajek czy ponad pół kilograma piersi każdego dnia, dlatego doskonałym ratunkiem są produkty i suplementy diety, które pomagają wzbogacić dietę w łatwo przyswajalne białko. Jakie produkty można stosować?

Odżywki białkowe

Jednym z produktów, które cieszą się popularnością nie tylko wśród sportowców, ale również osób o średniej aktywności fizycznej, są odżywki białkowe. Kiedy można było znaleźć tylko i wyłącznie produkty na bazie serwatki zwierzęcej, co sprawiało, że skorzystanie z tego rodzaju "pomocy" na diecie wysokobiałkowej stawało się np. dla wegetarian czy wegan po prostu bardzo trudne.

Na szczęście oferta odżywek białkowych rośnie z każdym rokiem, a w chwili obecnej można spotkać tego typu produkty również w wariancie roślinnym.

Batony proteinowe

Świetnym, choć nieco zastępczym wsparciem, są również batony proteinowe. Można z nich korzystać, na przykład chcąc urozmaicić sobie dzień lub cieszyć się słodkim smakiem. Warto jednak pamiętać, że batoniki proteinowe nie dostarczają ogromnych ilości białka, zatem są raczej swego rodzaju dietetyczną ciekawostką.

Produkty bez rozrabiania

Zdarza się, że nie mamy ochoty na rozrabianie proszku w shakerze z różnych powodów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą preparaty odżywcze do picia, które są przygotowane od razu do spożycia. Znajdują się w niewielkich buteleczkach i oferują wysoką zawartość białka. Wśród tego typu produktów można wskazać chociażby Nutricia Cubitan, który znajduje się w poręcznych, 200 ml opakowaniach.

Zdecydowaną zaletą gotowych dietetycznych środków spożywczych o specjalnym przeznaczeniu jest wygoda ich użytkowania. Nie ma konieczności zabierania ze sobą proszku i shakera - wystarczy spakować do torby małą buteleczkę.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Strój na rehabilitacje

Celem rehabilitacji jest przywrócenie pacjentowi częściowej lub pełnej sprawności, którą utracił na skutek...