• 22 lutego 2024

Wszystko co musisz wiedzieć o operacji skoliozy

operacja skoliozy

By podjąć decyzję o konieczności operacji, specjalista musi ocenić pogram ćwiczeń wykonywanych przed operacją i po niej, a także przewidywane pogorszenie się skrzywienia. Zabieg wykonuje się biorąc pod uwagę rozległość i wielkość schorzenia, jak również towarzyszący mu ból.
 

Skolioza operacja - cena


Operacja skoliozy jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, oznacza to, że jest bezpłatna. W przypadku niewpłacania składek do kasy chorych, jej koszt wynosi ok. 21 tysięcy złotych.


Skolioza operacja u dorosłych 


Operacja skoliozy u dorosłych wymagana jest dużo częściej niż u dzieci. W przypadku, gdy ćwiczenia rehabilitacyjne i leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, jej przeprowadzenie może okazać się koniecznością. Decyzję o operacji podejmuje specjalista na podstawie rozległości i wielkości skrzywienia, a także ze względu na stopień odczuwalnego bólu pacjenta. Leczenie operacyjne dotyczy głównie pacjentów dorosłych, ponieważ w ich wypadku (w przeciwieństwie do dzieci) same ćwiczenia rehabilitacyjne mogą okazać się niewystarczające - to właśnie kręgosłup dorosłych jest już w zupełności kostnie ukształtowany.


Skolioza operacja - ryzyko 


Niestety, operacyjne leczenie skoliozy u dorosłych wiąże się także ze sporo większym ryzykiem, niż operacyjne leczenie skoliozy u dzieci. Dzieje się tak z powodu innych chorób, niejednokrotnie towarzyszącym nieco starszym pacjentom, wpływającym na zwiększenie ryzyka powikłań i rozległość operacji. W przypadku osteoporozy, występującej często u osób starszych, zespolenie elementów kostnych staje się sporym utrudnieniem. Na szczęście ryzyko powikłań przy operacji skoliozy dotyczy jedynie od 1 do 3% przypadków. Przy zabiegu warto brać pod uwagę ilość krwi utraconej przez pacjenta, jakość implantów, które zostają zastosowane do usztywnienia kręgosłupa i długość trwania środka znieczulającego.

Najczęstszymi powikłaniami, występującymi w ramach operacji skoliozy, są komplikacje związane z pracą płuc, działaniem układu pokarmowego i jelit. Mogą objawiać się one poprzez infekcje, sporą utratę krwi, zakrzepicę i przewlekłe bóle. Zdarzają się również takie skutki uboczne jak zaostrzenie choroby wrzodowej, staw rzekomy, będący rodzajem zaburzeń zrostu kości oraz powikłania neurologiczne. Należy wspomnieć też o możliwych uszkodzeniach opony twardej, wytrysku wstecznym, o porażeniach, niedowładach i różnicy temperatur odczuwalnych w kończynach dolnych. Najpoważniejszym z powikłań może okazać się zgon okołooperacyjny.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować