• 6 grudnia 2023

Skolioza - objawy

objawy skoliozy

Wrodzona czy nabyta, skolioza charakteryzuje się zbyt dużym wygięciem kręgosłupa, zaburzającym równowagę i środek ciężkości ciała.


Skolioza - objawy 


Do głównych objawów skoliozy należą nierówno ułożone, wystające łopatki i pojawiający się z jednej strony pleców garb, powstający na skutek wypchnięcia przez kręgi żeber. Symptom ten  nazywany jest garbem żebrowym. Przez chorobę ramiona i biodra przestają znajdować się na równej wysokości, zanika między nimi symetria. Kolejnym objawem skoliozy jest wcięcie w talii, znacznie bardziej widoczne z jednej niż z drugiej strony tułowia oraz skrócenie jednej nogi, podczas, gdy ta druga jest dłuższa. Ostatni z wymienionych symptomów pojawia się raczej jedynie przy zaawansowanej skoliozie.

Kręgosłup chorego na skoliozę przybiera charakterystyczny kształt litery S. Sama skolioza obejmuje przede wszystkim piersiowy odcinek kręgosłupa lub obszar pomiędzy odcinkiem piersiowym i lędźwiowym.
 

Skolioza - objawy neurologiczne 


Prócz ograniczenia wydolności fizycznej cierpiącego na skoliozę, choroba ta może prowadzić również do licznych zwyrodnień i zaburzeń neurologicznych, a także do zniekształcenia klatki piersiowej. To ostatnie powoduje często nacisk na narządy wewnętrze, takie jak płuca i serce, co prowadzi do niewydolności krążenia i oddychania.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza u dzieci

Skolioza występuje najczęściej właśnie u dzieci. Wcześnie wykryta, może zostać skorygowana już w swym...

Skolioza u dorosłych

Sprawdź, jak wygląda skolioza u dorosłych i dowiedz się co zrobić, by ją zneutralizować. Skolioza u...