• 25 stycznia 2025

Jak nauczyć się masażu i otworzyć gabinet masażu?

​Wiele osób, które poszukują pomysłu na własny biznes zastanawia się czy prowadzenie własnego gabinetu masażu to coś dla nich. Sprawdź, kiedy warto zostać masażystą i jak nauczyć się masażu?

Kto powinien rozważyć zostanie masażystą?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kto powinien rozważyć pracę w zawodzie masażysty. Każdy, kto lubi kontakt z ludźmi i chce nieść im pomoc oraz jest sprawny fizycznie może rozważyć zostanie masażystą. Jednakże, istnieją pewne predyspozycje, które mogą pomóc w pracy w tym zawodzie, takie jak:

  • Umiejętności manualne. Praca jako masażysta wymaga zdolności manualnych, czyli umiejętności pracy rękami. Masażysta powinien mieć dobrą koordynację ruchową oraz wyczucie dotyku. Silne ręce, chęć dbania o zdrowie fizyczne bardzo pomagają w sprawnym wykonywaniu zawodu masażysty. 
  • Empatia i odpowiednie podejście. Masaż może być intymnym doświadczeniem dla pacjenta, dlatego masażysta powinien mieć empatię i umieć nawiązać relację z pacjentem, aby stworzyć dla niego bezpieczną i przyjazną atmosferę. 
  • Cierpliwość i wytrwałość. Praca jako masażysta wymaga od masażysty cierpliwości, wytrwałości i determinacji, szczególnie w przypadku pracy z pacjentami, którzy potrzebują dłuższego czasu na uzyskanie efektów leczniczych. 
  • Wiedza anatomiczna. Masaż wymaga dobrej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej, dlatego warto rozważyć zdobycie takiej wiedzy przed rozpoczęciem pracy jako masażysta np. poprzez kurs masażu, szkołę masażu itp. 
  • Życzliwość i chęć pomagania. Masaż może być przyjemnym doświadczeniem dla pacjentów, zwłaszcza jeśli masażysta wykazuje życzliwość i chęć pomagania.

Oczywiście, powyższe predyspozycje nie są wyczerpujące, ale mogą być przydatne przy wyborze zawodu masażysty.

Jakie kroki należy podjąć, aby zostać masażystą i otworzyć własny gabinet masażu?

Chcąc zostać wykwalifikowanym masażystą i otworzyć własny gabinet masażu, należy podjąć cały szereg kroków.

Po pierwsze uzyskać odpowiednią wiedzę i wykształcenie. Chcąc zostać masażystą, warto ukończyć kurs masażu lub szkołę masażu. W niektórych krajach wymaga się posiadania specjalnego certyfikatu lub licencji, których uzyskanie możliwe jest po skończeniu kursu masażu i przystąpieniu do egzaminu. Możesz sprawdzić kursy masażu w Internecie, na specjalistycznych stronach. Umożliwia to szybkie znalezienie ofert, porównanie ich, sprawdzenie cen i zapisanie się na zajęcia.

Zdobywać doświadczenie. Po ukończeniu kursu masażu warto zdobyć doświadczenie poprzez praktykę w różnych miejscach, takich jak salony piękności, kluby fitness, spa, szpitale czy gabinety terapeutyczne. Oczywiście im dłuższy kurs masażu wybierzemy tym więcej doświadczeń praktycznych zdobędziemy, jednakże codzienna praktyka pozwoli nam przenieść się na wyższy poziom i poczuć pewnie siebie. 

Wybrać specjalizację. Masaż to szeroka dziedzina, dlatego warto wybrać specjalizację, np. masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż leczniczy czy masaż dziecięcy. Współczesny rynek oferuje dziesiątki rozmaitych rodzajów masażu, chcąc prowadzić gabinet powinniśmy znać przynajmniej kilka z nich. Na szczęście kursy masażu pozwalają stopniowo zdobywać wiedzę o każdym z nich. 

Przygotować biznesplan. Przed otwarciem własnego gabinetu masażu warto przygotować biznesplan, który pomoże określić koszty startowe, strategię marketingową oraz cele biznesowe.

Zarejestrować firmę. Po przygotowaniu biznesplanu warto zarejestrować firmę i załatwić wszystkie formalności, takie jak uzyskanie numeru NIP, REGON, ZUS itp.

Wybrać lokalizację. Należy wybrać odpowiednie miejsce na lokalizację gabinetu masażu, np. blisko centrum miasta, w miejscu łatwo dostępnym komunikacyjnie i z wystarczającą ilością miejsc parkingowych.

Zaopatrzyć gabinet. Należy zaopatrzyć gabinet w odpowiednie narzędzia, takie jak łóżka masażowe, ręczniki, oleje i kosmetyki do masażu.

Zareklamować usługi. Chcąc zdobyć klientów, warto zareklamować swoje usługi, np. poprzez ulotki, wizytówki, banery reklamowe, media społecznościowe czy promocje dla nowych klientów.

Dbać o jakość usług. Aby utrzymać klientów i zbudować pozytywny wizerunek, należy dbać o jakość usług i dostosować je do potrzeb klientów. W tym celu warto regularnie uczestniczyć w kursach i szkoleniach masażu i dla masażystów zawodowych.

Kurs masażu – ile trwa, jakie zagadnienia omawia, ile kosztuje?

Kursy masażu dla początkujących występują z reguły pod nazwami takimi jak:

  • Kwalifikacyjny kurs masażu,
  • Kurs masażu I stopnia,
  • Kurs masażu klasycznego od podstaw itp.

Kurs taki skierowany jest do osób, które chcą podjąć pracę w gabinecie SPA, odnowy biologicznej, kosmetycznym, salonach wellness, hotelach lub założyć własną działalność gospodarczą. Kurs obejmuje podstawy anatomii i fizjologii, techniki masażu, zasady ergonomii i bezpieczeństwa pracy, a także wiedzę na temat kosmetyków i olejków stosowanych w masażu. Często kursy rozbudowane są również o część poświęconą zasadom prowadzenia własnej działalności. 

Każdy kurs masażu różni się pod względem programu, jak też czasu trwania. Znajdziemy zarówno kursy masaży 1 i 2-dniowe, jak też rozbudowane kursy przygotowujące do podjęcia pracy w zawodzie masażysty. Trwają one od 40 do nawet 120 godzin. Zajęcia mogą odbywać się w dni pracujące, zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach wieczorowych. Dostępne są również kursy weekendowe.

Z racji tak dużego zróżnicowania czasu trwania kursów masażu oraz kursów na masażystę nie sposób podać jednej prawidłowej ceny. Przyjmuje się, że 1 i 2-dniowe kursy masażu kosztują od kilkuset złotych do blisko 1 500 złotych. Zaawansowane kursy na masażystę to jednak koszt od 2 000 złotych w górę, gdzie najbardziej zaawansowane programy mogą kosztować nawet powyżej 10 000 złotych. Warto również pamiętać, że żaden kurs masażu. Nawet mocno rozbudowany nie pozwoli nam opanować wszystkich technik masażu, które możemy chcieć oferować w gabinecie.

Praca masażysty wymaga ciągłego dokształcania i regularnego poszerzania wiedzy i umiejętności praktycznych. Zwłaszcza, że z biegiem lat inne techniki masażu zyskują na popularności. Przykładem masażu, który zyskał niezwykłą popularność jest japoński masaż twarzy, czyli masaż Kibido.

Ile można zarobić prowadząc salon masażu?

Ceny masażu w Warszawie i innych miastach w Polsce zależą przede wszystkim od rodzaju masażu oraz od prestiżu salonu. Aktualnie koszt masażu w salonie w Warszawie zaczyna się od około 150 złotych za godzinę, z łatwością znajdziemy jednak salony, w których godzina masażu oferowana jest w cenie nawet powyżej 300 złotych.

Przeliczając cenę godziny masażu na liczbę klientów dziennie oraz mnożąc przez liczbę dni pracujących w tygodniu możemy policzyć na jakie zarobki może liczyć masażysta oraz salon masażu. W Warszawie salon może generować przychody w granicach 10-15 tysięcy złotych miesięcznie, podczas gdy w mniejszych miastach, masażysta może zarabiać około 5 tysięcy złotych miesięcznie. Duże salony oferujące wiele rodzajów masażu oraz w których pracuje po kilku masażystów osiągają przychody od 30 tysięcy złotych do nawet 200 tysięcy złotych. Przychody takie nie są jednak możliwe do wygenerowania prowadząc indywidualny gabinet masażu.

Na wysokie przychody mogą liczyć również salony zlokalizowane w hotelach, zwłaszcza tych oferujących usługi SPA. Łącząc masaż z innymi usługami z zakresu relaksacji czy dbania o zdrowie i urodę możemy uzyskać dużo wyższe przychody.

Zainteresowały Cię możliwości jakie stwarza prowadzenie gabinetu masażu lub salonu? Rozejrzyj się za odpowiednim kursem na masażystę!

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować