• 14 grudnia 2024

Jak skutecznie leczyć skoliozę u dzieci i młodzieży?

Skrzywiony kręgosłup to bolączka bardzo wielu dzieci i znacznej ilości młodzieży. Przygarbione plecy to niemal stały element stylu każdego nastolatka, bywa jednak, że taka postawa pleców niesie ze sobą przykre konsekwencje. Jak leczyć skoliozę u dzieci i młodzieży? Podpowiadamy.

Niewielka skolioza u dzieci – ćwiczenia rehabilitacyjne

Skolioza kręgosłupa zaczyna się wcześnie – nieleczona może doprowadzić do różnego rodzaju dolegliwości. Oprócz samego krzywego kształtu pleców możemy dodatkowo mieć problemy z oddychaniem, a także bólami, które najmocniej odczuwalne będą w podeszłym wieku.

Skolioza może być wrodzona i nabyta, dokładniej jakie są przyczyny skoliozy u dzieci sprawdzają autorzy medigo.pl. Jeśli wiemy, że dziecko nabawiło się skrzywienia poprzez złe nawyki, istnieje jeszcze szansa, żeby kształt pleców zmodyfikować.

Zasadniczo, jeśli skrzywienie jest niewielkie, dzieciom zalecane są specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne. Te trzeba zresztą wykonywać nawet w sytuacji większej krzywizny, pomocniczo na przykład przy noszeniu gorsetu ortopedycznego. Jeśli jednak wcześnie wykryjemy skoliozę, odpowiednio poprowadzone ćwiczenia rehabilitacyjne powinny pomóc pokonać skrzywienie i umocnić mięśnie wokół pleców, co jest jednym z podstawowych celów tej praktyki. Ważne jest także wyrobienie sobie dobrych nawyków i nieunikanie ruchu na co dzień.

Średnia skolioza i gorset ortopedyczny

Jeśli skolioza jest trochę większa, same ćwiczenia mogą nie pomóc. W sytuacji każdego skrzywienia należy skontaktować się z lekarzem ortopedą, który dobierze odpowiednie leczenie, często, jednak gdy kąt nachylenia kręgosłupa jest znaczny, potrzebne będzie noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego. Swego czasu urządzenia te były niewygodne i wykonane z plastiku – dzisiaj są już dużo bardziej dopasowane do ciała, a ich noszenie nie jest męczarnią, jednak nadal może utrudniać nastolatkowi czy dziecku życie. Zdarza się, że gorset będzie trzeba nosić tylko na noc, jednak przy większych skrzywieniach, zalecane jest ciągłe przebywanie w konstrukcji. Zazwyczaj po kilku latach regularnego noszenia gorsetu ortopedycznego, postawa poprawia się znacząco.

Operacja kręgosłupa jako sposób na zaawansowaną skoliozę

Jeśli skrzywienie jest bardzo duże, i wiemy już, że ani ćwiczenia, ani noszenie gorsetu ortopedycznego nic tutaj nie pomoże, możemy zdecydować się na operację kręgosłupa. W przypadku tego typu zabiegu, za pomocą śrub, do kręgów przytwierdza się dwa, wykonane ze specjalnego materiału pręty. Kręgosłup prostuje się już podczas zabiegu, jednak pręty w kręgosłupie zazwyczaj zostają na stałe, albo przynajmniej na jakiś czas. Po mniej więcej dwóch tygodniach można je wyjąć, jednak wiąże się to z kolejną operacją i ponownym przeżywaniem bólu, który po operacji może trwać nawet kilka miesięcy. Dojście do siebie po zabiegu może trwać nawet pół roku, co w przypadku edukacji może być problematyczne, zazwyczaj jednak jest to dużo szybszy czas, a warto pamiętać, że operacja daje bardzo dobre efekty i likwiduje skoliozę na stałe.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować