• 25 stycznia 2025

Skrzywienie kręgosłupa

skrzywienie kręgosłupa

Skrzywienie kręgosłupa to jedna z najczęściej diagnozowanych w przypadku kręgosłupa dolegliwości. Co więcej, zaskakująco często schorzenie to dotyka również dzieci.
 

Skrzywienie kręgosłupa - rodzaje


Dwa podstawowe rodzaje krzywizn kręgosłupa występujące u dorosłych to kifoza i lordoza. Kifoza charakteryzuje się kręgosłupem wygiętym do tyłu. Dzieli się ona na kifozę piersiową (kształtującą się w życiu płodowym, ustalaną najczęściej do 6 lub 7 roku życia, osiągającą od 20 do 40 stopni wygięcia - powyżej i poniżej tego wyniku jest patologią) i kifozę krzyżową (również profilującą się w życiu płodowym; w tym wypadku odcinek krzyżowy jest wygięty ku tyłowi). Jeśli wziąć pod lupę lordozę, wyróżniamy lordozę szyjną i lędźwiową. Lordoza szyjna kształtuje się po ok. 6 tygodniach od uniesienia główki przez dziecko, zostaje ustalona zaś do 6-7 roku życia. Powinna wynosić 20-40 stopni. Lordoza lędźwiowa formuje się natomiast w 2 roku życia dziecka, w momencie, gdy maluch zaczyna chodzić, ustalona zaś zostaje dopiero w czasie dojrzewania płciowego. Dobrze, by wynosiła od 30 do 50 stopni.

Należy zaznaczyć, że boczne skrzywienie kręgosłupa, nazywane skoliozą, jest skrzywieniem nienaturalnym i patologicznym. Wrodzona skolioza może być spowodowana ukształtowaniem się klinowego lub połowicznego kręgu, czasem wpływają na nią także belki kręgowe. Częstszym przypadkiem jest samoistne krzywienie się kręgosłupa, wynikające z nieprawidłowej postawy, przeciążenia itp. Okazuje się, że również czynnik dziedziczny odgrywa sporą rolę w skrzywieniu bocznym kręgosłupa. Nawet w przypadku, gdy rodzice są zdrowi, ryzyko urodzenia dziecka ze skoliozą wynosi od 10 do 15%!
 

Skrzywienie kręgosłupa szyjnego


Skrzywienie kręgosłupa szyjnego wiąże się z pochyleniem głowy i szyi do przodu. Skutkuje to zwiększeniem krzywizny przedniej. W tym rodzaju skrzywienia można zaobserwować także wysunięcie barków do środka i odstawanie łopatek, jak również widoczną linię wyrostków kolczystych kręgosłupa, ułożonych w charakterystyczny kształt litery „S” w odcinku szyjnym. Pierwsze z symptomów skrzywienia kręgosłupa można zaobserwować najczęściej u dzieci i młodzieży - występują one głównie w konsekwencji przyjmowania niewłaściwej postawy podczas odpoczynku i nauki. Zaawansowane skrzywienie kręgosłupa szyjnego charakteryzuje się silnymi i bólami karku, atakującymi niejednokrotnie również w nocy podczas odpoczynku. Zdarza się, że zaczyna występować ograniczenie ruchomości szyi, związane bezpośrednio ze zbytnim napięciem mięśni i więzadeł jej strony grzbietowej. Jeśli kręgi zaczną wywierać nacisk na nerwy, możliwe jest pojawienie się objawów zaburzeń neurologicznych, np. drętwienie karku i rąk, zawroty i bóle głowy, niedowłady kończyn górnych, zaburzenia widzenia czy szumy w uszach. Właściwa rehabilitacja powinna zostać doradzona przez specjalistę. Jej rodzaj zależy od stopnia nasilenia symptomów i skrzywienia. Najczęściej zalecane jest leczenie zachowawcze, wykorzystujące metody rehabilitacji ruchowej, takie jak aktywna rehabilitacja korekcyjna, a także metody rozluźniające, redresujące czy neurofizjologiczne.


Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego 


Skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego objawia się rotacją miednicy, nienaturalnym chodem, pozornym skróceniem jednej z dolnych kończyn, asymetrią trójkątów talii oraz esowatym kształtem kręgosłupa lędźwiowego. Początkowe objawy lędźwiowego skrzywienia kręgosłupa mogą pojawić się w okresie dojrzewania płciowego, kiedy to następuje wzrost kośćca szkieletu i rozciąganie mięśni. Niestety, opisywane skrzywienie może powodować zaburzenie działania jelit, rozwijanie zwyrodnień i chorób tkanek kręgosłupa lędźwiowego, a także liczne dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości i drętwienie nóg. Również w przypadku lędźwiowego skrzywienia kręgosłupa stosuje się leczenie zachowawcze i odpowiednie ćwiczenia ruchowe, mające na celu wzmocnienie osłabionych mięśni znajdujących się po przeciwnej stronie wygięcia łuku skrzywienia, a także wpływające na rozluźnienie napiętych tkanek i przywrócenie prawidłowej krzywizny skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza kręgosłupa

Skolioza kręgosłupa (ze względu na lokalizację) dzieli się na skoliozę szyjną, piersiową i lędźwiową...

Skolioza piersiowa

Skolioza piersiowa prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, w wyniku czego następuje problem z oddychaniem...