• 14 grudnia 2024

Skolioza piersiowa

skolioza piersiowa

Skolioza piersiowa prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, w wyniku czego następuje problem z oddychaniem i silnie odczuwalne zmęczenie, czasem nawet zaburzenia pracy serca i płuc.
 

Skolioza piersiowa - objawy 


Symptomami świadczącymi o skoliozie piersiowej są: asymetria łopatek i ich odstawanie, a także asymetria trójkątów talii. Co więcej, skolioza kręgosłupa piersiowego może objawiać się obniżeniem jednego barku i wysunięciem go do przodu względem drugiego, garbem piersiowym, garbem żebrowym, esowatym kształtem kręgosłupa piersiowego i trudnością w doborze odzieży zakładanej docelowo na tułów. Garb żebrowy charakteryzuje się cofnięciem jednej z piersi, co wywołuje optyczne złudzenie, że druga z nich jest mniejsza, garb piersiowy natomiast sprawia, że skolioza kręgosłupa najbardziej widoczna staje się w trakcie skłonu do przodu.


Skolioza piersiowa - ćwiczenia 


Najlepszymi metodami stosowanymi w leczeniu skoliozy kręgosłupa piersiowego są te neurofizjologiczne, rozluźniające i redresujące, połączone z aktywną rehabilitacją korekcyjną i zaopatrzeniem ortopedycznym. Leczenie operacyjne polecane jest w przypadkach ciężkich, w znaczący sposób deformujących sylwetkę, a także w tych wywołujących silny i przewlekły ból, na który nie pomagają leki. Zabieg chirurgiczny, mający za zadanie przebudować konstrukcję kręgosłupa i uwolnić uciskane tkanki przykręgosłupowe i narządy wewnętrzne, powinien być przeprowadzany przy kącie skrzywienia kręgosłupa wynoszącym więcej niż 40 stopni. Szczególnie dzieci, by zatrzymać skoliozę, powinny stosować rehabilitację ruchową. Za jej pomocą najmłodsi mogą powstrzymać (a nawet cofnąć) zniekształcenia kręgosłupa piersiowego, a także utrzymać działanie profilaktyczne. Dorośli, dzięki gimnastyce korekcyjnej, relaksują napięte mięśnie i zapobiegają rozwijaniu się skrzywienia. Niestety, w przypadku osób pełnoletnich ćwiczenia nie pomogą w wyprostowaniu kręgosłupa ze względu na całkowicie już ukształtowany szkielet.


Skolioza piersiowa prawostronna 


Skręt tułowia w lewo i skłon w prawo w siadzie, z rękami założonymi za głowę, tak, by prawy łokieć dotknął prawego kolana, to jedno z ćwiczeń asymetrycznych polecanych w leczeniu skoliozy piersiowej prawostronnej. Ćwiczenia symetryczne są mniej ryzykowne i nie trzeba wykonywać ich pod nadzorem specjalisty. Należą do nich m.in. zwisy tyłem na drabince z ugiętymi rękami, skłony tułowia w przód, a także podnoszenie ciężarków w górę siedząc „skrzyżnie” przy drabinkach. Czytaj więcej nt skoliozy prawostronnej w tym artykule


Skolioza piersiowa lewostronna 


Na skoliozę lewostronną polecane są ćwiczenia asymetryczne - najlepiej, by zaproponował je fizjoterapeuta. Może być to między innymi naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni grzbietu w siadzie klęcznym, a także opad tułowia w przód i utrzymywanie jego maksymalnego skrętu przez 15 sekund. W przypadku ćwiczeń symetrycznych można posłużyć się tymi wykonywanymi przy skoliozie piersiowej prawostronnej. Dołączyć warto do nich także przysiady i wyprosty przy wyprostowanych plecach i szeroko rozstawionych stopach oraz przechodzenie z klęku do pozycji stojącej, przy koniecznym zachowaniu postawy wyprostowanej.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza kręgosłupa

Skolioza kręgosłupa (ze względu na lokalizację) dzieli się na skoliozę szyjną, piersiową i lędźwiową...