• 25 stycznia 2025

Na co chorują seniorzy? Jakie są choroby wieku starczego?

Osoby w podeszłym wieku możemy spotkać u lekarza dość często. W pewnym wieku zdrowie jest dużo gorsze, organizm osłabiony a umysł może płatać figle. Niezwykle ważne jest, aby w tym okresie życia dbać o swoje zdrowie i robić regularne badania, a także być przygotowanym na to, co może nas spotkać.

Na co najczęściej chorują seniorzy?

Osoby starsze muszą nieco mocniej dbać o swoje zdrowie. W tym wieku organizm zmienia się znacząco. Spowalnia się metabolizm, jednocześnie zmniejsza się tkanka mięśniowa oraz kostna. Starsi ludzie mocniej narażeni są na różne infekcje, ale równie często występują też choroby przewlekłe, które dają o sobie znać właśnie w podeszłym wieku. Nieco więcej o zdrowiu seniora przeczytasz na www.plus50.pl/kategoria/zdrowie-seniora. Znajduje się tutaj sporo porad na temat dbania o organizm w podeszłym wieku, na przykład w kontekście diety czy badań.

W wieku starczym, seniorów mogą dotknąć różne choroby, a najpopularniejsze z ich dotyczą:

  • układu krążenia (są to wszystkie choroby serca, czy związane z ciśnieniem);
  • przewodu pokarmowego (schorzenia związane z wątrobą, czy wrzodami);
  • obszaru neurologicznego i psychiatrycznego (wielu seniorów cierpi na depresję, pojawiają się także takie choroby jak Alzheimer czy choroba Parkinsona);
  • układu oddechowego (choroby płuc);
  • układu moczowego (kamica nerkowa, zakażenia układu moczowego);
  • narządów zmysłów (choroby słuchu i oczu);
  • nowotworów.

Dodatkowo seniorzy powinni uważać na wszystkie przeziębienia i choroby spowodowane bakteriami, ponieważ mocno osłabiają one organizm.

Jak dbać o zdrowie seniora?

W podeszłym wieku niezwykle ważne jest jedzenie zdrowych, zbilansowanych posiłków. Ponieważ wiele chorób tego wieku dotyczy właśnie układu pokarmowego czy wątroby, niezwykle istotne jest, żeby jak najczęściej rezygnować z tłustych posiłków na rzecz warzyw i owoców. Ważny jest także ruch, i to z kilku powodów. Po pierwsze, z uwagi na zmniejszenie masy mięśniowej w tym wieku bardzo ważne jest, żeby regularnie je ćwiczyć. Ruch wpływa dobrze na cały organizm, od układu krwionośnego, po ogólną sprężystość stawów.
Po drugie, spacery i ćwiczenia, zwłaszcza na świeżym powietrzu, powodują wytwarzanie się endorfin, które odpowiedzialne są za nasze dobre samopoczucie. Wielu seniorów cierpi w podeszłym wieku na depresję, która często ma związek z brakiem nowych bodźców i osamotnieniem – wspólne aktywności są niezwykle ważne i wpływają zarówno na zdrowie, jak i na jakość życia.

Jakie badania wykonywać w wieku starczym?

Wiek podeszły to czas, w którym zaskoczyć może nas wiele chorób, dlatego warto robić regularne badania, które na bieżąco pozwolą ocenić stan naszego organizmu. Podstawą będzie oczywiście morfologia, która pozwala zbadać ogólną kondycję seniora. Inne badania powinny być zlecane według potrzeb przez lekarza na bieżąco. Na pewno trzeba także badać ciśnienie oraz poziom glukozy. Jeśli jesteś pod stałą opieką lekarza, będziesz mieć pewność, że wykonano Ci wszystkie potrzebne badania, a Twój organizm jest odpowiednio zaopiekowany.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować