• 22 lutego 2024

Skolioza - leczenie

skolioza ćwiczenia
Zignorowana skolioza może wiązać się z koniecznością leczenia operacyjnego i nie tylko. Jest ona w stanie doprowadzić również do poważnych powikłań, takich jak niewydolność krążenia. Sprawdź, jakie leczenie skoliozy może przynieść najbardziej zadowalający efekt!


Skolioza leczenie - ćwiczenia


Właściwe ćwiczenia neutralizujące skoliozę powinny składać się z dwóch faz - z fazy usunięcia przykurczu (redresja) i z fazy czynnego ruchu, mającej za zadanie dodać siły i poprawić sprawność mięśni.

Pływanie to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń kręgosłupa, również skoliozy. W wodzie wykonuje się głównie dwa rodzaje ćwiczeń - symetryczne i asymetryczne.

Ćwiczenia symetryczne powinny być połączone z rozciągnięciem kręgosłupa, dzięki czemu można uniknąć skrzywienia, a także z rozluźnieniem mięśni antygrawitacyjnych. 

Ćwiczenia asymetryczne polegają na indywidualnym dla danej skoliozy ustawieniu ciała oraz na właściwym ułożeniu bioder i barków. Aktywności te pozwalają zniwelować skrzywienie kręgosłupa i znieść je na okres trwania ćwiczenia.

Również dodatkowe, domowe, odpowiednio dobrane aktywności pozytywnie wpłyną na przyspieszenie rehabilitacji, zawsze jednak powinny zostać one skonsultowane ze specjalistą odpowiednio wcześniej. W przypadku dorosłych polecane są ćwiczenia rozciągające, przywracające komfort życia, w przypadku dzieci natomiast zalecane będą zajęcia ruchowe mogące całkowicie zniwelować wady kręgosłupa. Ich wykonywanie przez dzieci również w domu jest nie tyle zaleceniem, co obowiązkiem.


Skolioza - leczenie dorosłych


Na szczęście spora liczba pacjentów ze skoliozą nie potrzebuje operacji, a chorobę może wyeliminować chociażby za pomocą leków. Na rynku dostępne są leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy między innymi Ibuprofen czy Celebrex.

Proponowane są również zastrzyki zewnątrzoponowe lub ostrzyknięcie stawów międzykręgowych, co powoduje szybkie zmniejszenie stanu zapalnego.

Oczywiście warto pokusić się o terapię manualną lub fizjoterapię - złagodzą ból, zapobiegną jego nawracaniu w przyszłości, wzmocnią plecy i utrzymają ogólną elastyczność. Fizjoterapia zapewni poprawę ruchów stawów, rozciąganie tkanek miękkich i wzmocnienie mięśni, terapia manualna natomiast - dzięki mobilizacjom wykonywanym przez wykwalifikowanego terapeutę - zneutralizuje ból i zachowa ruchomość stawów międzykręgowych.

Polecana jest także terapia w wodzie, zwana inaczej wodolecznictwem. Wodolecznictwo pomaga w wykonywaniu ćwiczeń dzięki odciążeniu ciała i przeciwdziałaniu grawitacji, dlatego dzięki niemu możliwe jest wzmacnianie mięśni bez wyraźnie odczuwalnego nacisku na stawy międzykręgowe.


Skolioza - leczenie operacyjne 


W przypadku, gdy ćwiczenia rehabilitacyjne i leki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, może wystąpić konieczność leczenia operacyjnego. Decyzję o operacji podejmuje specjalista na podstawie rozległości i wielkości skrzywienia, a także ze względu na stopień odczuwalnego bólu pacjenta. Leczenie operacyjne dotyczy głównie pacjentów dorosłych, ponieważ w ich wypadku (w przeciwieństwie do dzieci) same ćwiczenia rehabilitacyjne mogą okazać się niewystarczające.


Skolioza - ile trwa leczenie? 


Rekonwalescencja po zabiegu trwa od 3 do 12 miesięcy, dlatego operacyjne leczenie skoliozy polecane jest jedynie w poważnych przypadkach, w których niemożliwe jest zneutralizowanie choroby w inny sposób.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować