• 25 maja 2024

Skolioza u dzieci

skolioza u dziecka

Skolioza występuje najczęściej właśnie u dzieci. Wcześnie wykryta, może zostać skorygowana już w swym początkowym stadium. Skąd się bierze, czym się objawia i jak ją wyleczyć?

Skolioza u dzieci - przyczyny

Ta wada postawy, rozpoznawana głównie u dzieci, powstaje w wyniku braku ruchu i niewłaściwej pozycji podczas siedzenia. Najczęściej wyróżniane typy skoliozy to skolioza wczesnodziecięca - występująca do 3 roku życia, dziecięca - pojawiająca się między 3 a 10 rokiem życia oraz młodzieńcza - dotycząca osób w okresie dojrzewania, kiedy to faza wzrostu jest najbardziej intensywna.

Skolioza u dzieci - objawy

Prócz charakterystycznego, zbyt dużego wgięcia kręgosłupa, skolioza objawia się wystającymi łopatkami, nierówną wysokością ramion i bioder, wcięciem w talii, widocznym bardziej po jednej stronie, a także skróconą jedną nogą i garbem wystającym z jednej strony pleców. Zdarza się także, że skolioza jest wrodzoną wadą kręgosłupa.

Skolioza u dzieci - ćwiczenia

Ćwiczenia przeciwdziałające skoliozie mają na celu symetryczne wzmocnienie mięśni stabilizujących postawę ciała. Istnieją też indywidualne ćwiczenia asymetryczne o znaczeniu korekcyjnym. Właściwy dobór ćwiczeń wymaga odpowiedniej współpracy z fizjoterapeutą i monitorowania wyników, które dane aktywności przynoszą. Podczas zaawansowanej skoliozy warto przywiązać wagę do ćwiczeń oddechowych i aktywności poprawiających wydolność układu krążenia.

Ćwiczenia przeprowadzane przez dzieci w domu to nie tylko lekarskie zalecenie, a obowiązek małych pacjentów. Przysiady, wykonywane w lekkim rozkroku z utrzymaniem prostych pleców, skłony tułowia w przód z wyprostowanymi rękami oraz próby utrzymania wyprostowanej pozycji ciała przy ścianie wraz z przylegającymi do niej piętami, barkami i ściągniętymi łopatkami to proste aktywności, niewymagające dużego nakładu czasu i drogich przyrządów gimnastycznych, przynoszą natomiast świetny efekt. W przypadku dzieci, odpowiednie zajęcia ruchowe mogą całkowicie zniwelować wady kręgosłupa.

Skolioza u dzieci - leczenie 

Sposób leczenia skoliozy zależy w największej mierze od wieku pacjenta, a także od stopnia zaawansowania skrzywienia kręgosłupa. Jeśli choroba została wykryta wcześnie, w zupełności wystarczy gimnastyka korekcyjna. Polecany jest także basen. Zdarza się, że zakładanie gorsetu korekcyjnego zalecane jest już w początkowym stadium choroby. Należy nosić go wtedy przez kilkanaście godzin na dzień lub ubierać wyłącznie w nocy. W przypadku skrócenia kończyny konieczne są wkładki ortopedyczne. Jeśli skrzywienie kręgosłupa jest poważne, należy przygotować się na leczenie operacyjne, podczas którego wszczepione zostaną metalowe aparaty i implanty. Przeprowadzona operacja nie gwarantuje przywrócenia pełnej sprawności kręgosłupa. Najczęściej przeprowadza się ją u nastolatków między 13 a 15 rokiem życia, czasem również o osób młodszych.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza u dorosłych

Sprawdź, jak wygląda skolioza u dorosłych i dowiedz się co zrobić, by ją zneutralizować. Skolioza u...

Skolioza

Kręgosłup w kształcie litery S? To najpewniej skolioza, której nie wolno ignorować! Nieleczona może...