Fizjoterapia manualna - na czym polega?
Każdy chce być zdrowy i pełen życia, jednak zdarzają się sytuacje nieprzewidziane i czasami pojawiają się bóle kręgosłupa, pleców lub konieczna jest operacja, a następnie rehabilitacja. W takich wypadkach warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych, a przede wszystkim z fizjoterapii manualnej. Na czym polega dokładnie ta technika i w jakich przypadkach jest polecana?
Czym jest fizjoterapia manualna?
Lekarze najczęściej w przypadku wielu dolegliwości zalecają leczenie farmakologiczne, co nie zawsze jest wskazane. W wielu przypadkach skuteczniejsza może okazać się terapia manualna, która obejmuje swoim zakresem terapię holistyczną, a więc nie tylko złagodzenie dolegliwości, ale przede wszystkim doprowadzenie pacjenta do pełnej sprawności i wyeliminowanie przyczyn złego stanu zdrowia. Fizjoterapeuta przy użyciu specjalnych technik odblokowuje stawy lub jeśli jest to konieczne fragmenty kręgosłupa, by osoba chora mogła wrócić do sprawności sprzed wypadku, operacji czy choroby.
Czy terapia manualna jest bezpieczna?
Fizjoterapia manualna Sport-Reh jest naturalną i co ważniejsze nieinwazyjną metodą leczenia. Stosuje się ją w przypadku różnego rodzaju dysfunkcji ruchowych. Fizjoterapeuci pracują z pacjentem w obszarach związanych z mięśniami, więzadłami, stawami i kręgosłupem, a cały proces odbywa się poprzez wykorzystanie dotyku i ucisków na konkretne partie ciała. Jest to bezpieczna, a zarazem oparta na medycznych podstawach terapia, która może przynieść ulgę pacjentom z różnymi dolegliwościami.
Kiedy warto zastosować fizjoterapię manualną?
Jest wiele wskazań do zastosowania fizjoterapii manualnej, a wśród nich można wyróżnić przede wszystkim:
- bóle kręgosłupa,
- zapalenie stawów,
- migreny,
- urazy powypadkowe,
- zły stan zdrowia po operacjach,
- urazy spowodowane uprawianiem sportów wyczynowych.
Jak przeprowadzana jest terapia manualna?
Fizjoterapeuci, pracując metodą manualną, leczą pacjenta na specjalnym stole. Leczenie odbywa się poprzez uciskanie konkretnych miejsc, które znajdują się w pobliżu obszarów dotkniętych chorobą. Taki masaż przede wszystkim pobudza przepływ krwi, ale też zwiększa elastyczność tkanek, a dodatkowo pozwala ocenić terapeucie, w jakim stanie są mięśnie, stawy i tkanki pacjenta. Uciskanie prowadzi to tego, że mięśnie się rozgrzewają, a dzięki temu odblokowują, a następnie wracają na swoją pozycję.
Dlaczego warto skorzystać z fizjoterapii manualnej?
Jedną z zalet terapii manualnej jest fakt, że jest to metoda nieinwazyjna, a co ważniejsze skuteczna. Dodatkowo warto też pamiętać, że masaż dobroczynnie wpływa na samopoczucie, a przy tym stymuluje gruczoły, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu i obniża ciśnienie krwi. Po takim zabiegu można też zauważyć zwiększony metabolizm, co może sprawić, że pacjent zrzuci kilka zbędnych kilogramów, ale też poczuje się odprężony i zrelaksowany. Fizjoterapia manualna to doskonała metoda, dzięki której można złagodzić dolegliwości i zahamować rozwój wielu chorób, a co ważniejsze wrócić do sprawności fizycznej sprzed operacji czy wypadku.
Artykuł partnera