• 28 września 2022

Jakie witaminy i minerały po pięćdziesiątce?

Zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej ma znaczenie na każdym etapie życia, jednak szczególną rolę zaczyna odgrywać po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia. Jak dbać o organizm oraz jakie witaminy i minerały warto suplementować?

Dlaczego odpowiednia suplementacja jest kluczowa po 50 roku życia?

W przypadku kobiet, które wchodzą w okres menopauzy zapotrzebowanie na większą ilość określonych witamin i minerałów wzrasta. Podobnie rzecz ma się w przypadku mężczyzn, którzy po pięćdziesiątych urodzinach potrzebują więcej energii aby sprawnie funkcjonować.

Pierwszym elementem który ma niebagatelny wpływ na zachowanie zdrowia jest odpowiednia i zrównoważona dieta. Powinna być ona urozmaicona a jednocześnie ułożona w taki sposób, aby dostarczać wszystkich niezbędnych organizmowi witamin i minerałów. Do kluczowych produktów jakie powinno się spożywać po 50-tym roku życia zalicza się:

- owoce i warzywa,

- zdrowe białka pochodzące przede wszystkim z białego mięsa oraz ryb,

- węglowodany złożone,

- rośliny strączkowe.

Niestety nie zawsze pomimo odpowiedniej diety udaje się zapewnić organizmowi odpowiedniego poziomu witamin i minerałów. W takim przypadku kluczowa może okazać się właściwa suplementacja.

Co warto suplementować po pięćdziesiątym roku życia?

Pierwszym suplementem jaki warto przyjmować po pięćdziesiątce jest wapń. Pomaga on zapobiegać osteoporozie oraz problemom z zębami. Warto też suplementować witaminę D, która wspomaga wchłanianie wapnia. Co więcej, witamina D wspomaga utrzymać funkcjonowanie organizmu oraz wspomaga łagodzenie dolegliwości bólowych, zwłaszcza bólu pleców.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni zdecydować się na suplementy zawierające w swoim składzie magnez (stanowiący jeden z ważniejszych minerałów dla zdrowych kości). Magnez dodatkowo zwiększa poziom energii, reguluje pracę układu nerwowego, zapobiega skurczom oraz redukuje poziom cukru we krwi.

Na zachowanie w dobrej formie układu pokarmowego wpływa regularne przyjmowanie probiotyków. Oddziałują one pozytywnie na funkcjonowanie układu immunologicznego, pomagają utrzymać układ pokarmowy w równowadze a także wspomagają leczenie i dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego.

Jakich witamin potrzebuje kobiecy organizm po pięćdziesiątce?

W przypadku kobiecego organizmu warto suplementować dodatkowe witaminy i minerały gemini.pl/kategoria/zdrowie/witaminy-i-mineraly. Ma to szczególny związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w kobiecym ciele a także przechodzeniem przez okres menopauzy.

Kobiety w tym okresie powinny w szczególności zdecydować się na suplementację witaminy E, która łagodzi uderzenia gorąca, zwalcza oznaki starzenia się skóry a także działa profilaktycznie w przypadku chorób układu krążenia. Warto też suplementować witaminę A która pozytywnie wpływa na narząd wzroku oraz witaminę C, która dba o stan skóry oraz przyspiesza gojenie się ran. Regularne suplementowanie witaminy B wspomaga z kolei odpowiednią pracę tarczycy, nerek oraz wątroby.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Damskie oprawki okularowe

Był czas, kiedy noszenie okularów było powodem do zakłopotania dla kobiet. Dziś okulary są nie tylko...