• 23 września 2023

Co wpływa na komfort użytkowania soczewek?

Soczewki uznawane są za najbardziej nowoczesną nieinwazyjną metodę korekcji wad wzroku. To wygodniejsza, a w wielu przypadkach również i bezpieczniejsza, alternatywa dla okularów.  Jeśli chcesz zwiększyć swój komfort podczas codziennego noszenia swoich szkieł kontaktowych, pamiętaj o kilku prostych zasadach.

Jak prawidłowo zakładać soczewki?

Aby uniknąć podrażnień, przed dotykaniem oczu lub soczewek kontaktowych dokładnie umyj ręce, a następnie osusz je ręcznikiem (najlepiej papierowym). Przy każdym zakładaniu i zdejmowaniu szkieł warto zaczynać od tego samego oka – dzięki temu nie pomylisz swoich soczewek. Soczewkę umieszczamy na czubku palca wskazującego i upewniamy się, że jest skierowana we właściwą stronę (czyli wnętrzem do góry). Aplikację szkieł kontaktowych ułatwi lekkie pochylenie głowy w dół i odciągnięcie powiek palcami drugiej ręki. Choć zakładanie i zdejmowanie soczewek może z początku wymagać trochę czasu, w rzeczywistości jest łatwiejsze niż ci się wydaje. Mała rada: przed aplikacją soczewek użyj tzw. sztucznych łez – będzie ci jeszcze łatwiej je założyć.

Pielęgnacja szkieł kontaktowych, czyli jak dbać o soczewki

Aby noszenie soczewek kontaktowych było dla nas w pełni bezpieczne i komfortowe musimy pamiętać o ich sumiennej pielęgnacji. Jeżeli zdecydowaliśmy się używać szkieł przystosowanych do wielokrotnego użytku, kluczowe znaczenie ma ich systematyczne czyszczenie oraz dezynfekcja za pomocą specjalnych płynów. Codzienna pielęgnacja szkieł to tak naprawdę kwestia kilku minut, a prawidłowe czyszczenie pomaga dbać o zdrowie naszych oczu i zapewnia nam komfort użytkowania soczewek.

Nawilżające krople do oczu

Krople do oczu, lub jak kto woli „sztuczne łzy”, to specjalne płyny stosowane w celu nawilżenia i ukojenia zmęczonych oczu. Nasze oczy są codziennie narażone na szereg czynników, które mogą powodować ich podrażnienie. Wielogodzinna praca przy komputerze, codzienne oglądanie telewizji czy spędzanie czasu przed ekranami smartfonów zdecydowanie nam nie służą. Tym, co dodatkowo męczy nasze oczy jest długotrwała jazda samochodem, kontakt z dymem papierosowym i zanieczyszczenie powietrza. Nie zawsze pamiętamy o tym, że przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach sprzyja uczuciu suchości oczu i nosa. Szkodliwe czynniki zewnętrzne mogą wywoływać uczucie suchości, pieczenie, swędzenie i podrażnienia, co z kolej wywołuje dyskomfort. Rozwiązaniem, po które możemy sięgnąć by zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów, są krople do oczu. Ich formuła jest zbliżona do naturalnego płynu nawilżającego powierzchnię oka, dzięki czemu są one bardzo dobrze tolerowane. Regularne stosowanie kropli nawilżających zapobiega uczuciu suchości, pieczenia i swędzenia. Sztuczne łzy zwiększają wilgotność gałki ocznej, łagodząc podrażnienia wywołane zanieczyszczeniami, kurzem, klimatyzacją, spalinami, dymem papierosowym, alergią i ostrym światłem. Po ich zaaplikowaniu oczy są nawilżone, ukojone i odświeżone. Sztuczne łzy mogą być także wykorzystywane w tzn. zespole suchego oka. Prezentujący krople nawilżające do oczu ranking znajdziecie na stronie rankingsoczewek.com.

Krople do nawilżania oczu i soczewek

W nawilżające krople do oczu powinny zaopatrzyć się zwłaszcza osoby używające soczewek kontaktowych. W przypadku gdy nosimy soczewki przez cały dzień, odpowiednie krople nawilżające to tak naprawdę podstawa pielęgnacji. Przesuszenie, podrażnienie, czerwone oczy po soczewkach – to wszystko może się zdarzyć przy noszeniu ich zbyt długo czy w niekorzystnych warunkach, jak upał, klimatyzowane pomieszczenia, zapylenie. Aby temu zapobiec należy użyć takich kropli, które są przeznaczone do kontaktu z soczewkami. Tego rodzaju preparaty przynoszą ulgę od razu, a ty pozbędziesz się dyskomfortu. Krople do nawilżania oczu i soczewek bardzo często bazują na kwasie hialuronowym. To substancja wykazująca silne działanie nawilżające. W składnie tzw. sztucznych łez możemy znaleźć także wodę i delikatne ekstrakty roślinne o właściwościach łagodzących. Krople nawilżające są łatwe w użyciu i bezpieczne dla zdrowia. Przed każdą aplikacją sztucznych łez należy dokładnie umyć ręce aby nie przenosić bakterii. W celu zapuszczenia kropli do oczu odchylamy lekko głowę do tyłu, odsuwamy dolną powiekę za pomocą palca wskazującego i w powstałe w ten sposób zagłębienie dozujemy po jednej kropli starając się skierować ją jak najbliżej zewnętrznego kącika. Po aplikacji kilkukrotnie mrugamy aby dokładnie rozprowadzić substancję na całej powierzchni oka.

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować