Gorset ortopedyczny na skoliozę - czy taki skuteczny?
Gorset ortopedyczny przy leczeniu skoliozy stosuje się przede wszystkim u młodych pacjentów, u których budowa układu kostnego nie rozwinęła się jeszcze w pełni. Możemy dzięki niemu zatrzymać proces krzywienia.
Gorset ortopedyczny skolioza - cena
Zważywszy na fakt, że gorsety ortopedyczne robione są na zamówienie i zależą od wymiarów danego pacjenta, koszt ich wykonania może osiągać 1,5 tysiąca złotych, a nawet więcej. Warto zaznaczyć, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje sporą część kosztów, jeśli więc jesteś płatnikiem składek, gorset ortopedyczny na skoliozę może wynieść cię kilkaset złotych.
Gorset ortopedyczny skolioza - efekty
Zadaniem gorsetu ortopedycznego w przypadku skoliozy jest ucisk na kręgosłupie i żebrach, powstrzymujący pogłębienie się schorzenia i redukujący skrzywienie już powstałe. Gorset ma na celu uchronienie chorego przed leczeniem operacyjnym. Leczenie gorsetem powinno być stosowane u osób z niedojrzałym kostnie kręgosłupem, który zawiera duże ilości plastycznej chrząstki, a więc przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Zakończenie noszenia gorsetu musi nastąpić w momencie osiągnięcia przez kręgosłup dojrzałości kostnej. U dziewcząt dzieje się to po 15 roku życia, u chłopców natomiast - po 17.
By osiągnąć efekty leczenia skoliozy gorsetem ortopedycznym, potrzeba trochę czasu. By nastąpiły one możliwie jak najszybciej, koniecznie trzeba stosować się do wszystkich zaleceń lekarza i producenta. Ważne, by nosić gorset przez cały dzień, lub zakładać go na całą noc. W pierwszych 2 dniach należy zakładać go na 6 godzin, w kolejnych zaś - na 10 godzin. Już 5 i 6 dnia nie wolno zdejmować go przez ok. 16 godzin. Po tygodniu noszenia gorset winien przylegać do ciała cały czas, z maksymalnie 2-godzinną przerwą, którą można robić przy okazji kąpieli lub w trakcie trwania ćwiczeń czy rehabilitacji.
Gorset ortopedyczny skolioza - opinie
Opinie dotyczące noszenia gorsetu są zróżnicowane.
- „Nosiłam gorset przez 2 lata. Teraz nie robię tego już długo, bo po prostu nie muszę. Na początku było ciężko, ale kiedy już się przyzwyczaiłem, było już okej. Naprawdę mi pomógł” - pisze jeden z użytkowników.
- „Zdjęłam gorset po 3 latach noszenia. Podstawówka to był najgorszy okres w moim życiu. Starałam się żyć normalnie i grać w piłkę, jednak ze względu na jego noszenie moje aktywności fizyczne były utrudnione. Dzieci śmiały się ze mnie, nie miałam kolegów ani koleżanek.”
- „Przez noszenie gorsetu prostujesz się, kiedy zdejmiesz go w wieku 16 lat będziesz piękna i prosta! Chcesz, by twoje skrzywienie się pogorszyło? Chcesz, by bolały cię plecy? Chcesz być krzywa? Takimi pytaniami motywuj się przy jego noszeniu!”
- „Zimą jest w miarę ok, latem gorzej - trzeba zrezygnować z obcisłych ciuchów. Miałam spore odparzenia. Polecam zakładać go nie na gołe ciało, tylko na jakąś bawełnianą koszulkę.”
- „Noszę gorset już parę miesięcy i w ogóle nie narzekam. Wcale nie jest jakiś niewygodny. Można się do niego przyzwyczaić. Pierwsza noc w gorsecie była straszna, nie mogłem oddychać. Teraz kompletnie nawet nie pamiętam, że go mam.”