Rola fizjoterapii w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych
Zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych dają objawy, które łatwo pomylić z innymi chorobami. Dlatego na etapie stawiania diagnozy, bardzo ważna jest wnikliwa analiza każdego symptomu. Aby trafnie rozpoznać przyczynę dolegliwości, badanie Pacjenta musi być poszerzone o wywiad.
Czym są stawy skroniowo-żuchwowe
Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową. Jest jednym z najczęściej używanych stawów ciała, ponieważ odpowiada za żucie, mówienie, ziewanie, śpiewanie itp.
SSŻ zbudowany jest z mięśnia skroniowego, mięśnia żwacza, wyrostka kłykciowego i krążka stawowego. Jeżeli dolna szczęka pozostaje w prawidłowej pozycji względem górnej, to wszystkie mięśni i wiązadła w obrębie głowy również funkcjonują prawidłowo. Jest to bowiem układ zespolony. Kłykieć umiejscowiony jest w dole stawowym kości skroniowej i oddzielony od niej krążkiem stawowym, który amortyzuje ruch pomiędzy dwiema kośćmi. Krążek stawowy, czyli chrząstka przy każdym ruchu szczęki (otwieraniu i zamykaniu) stale ma pozostawać na swoim miejscu. Jego prawidłowa pozycja oznacza, że staw jest zdrowy, a to z kolei warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mięśni głowy, szyi i ramion.
Funkcje stawu skroniowo-żuchwowego
Stawy skroniowo-żuchwowe mają znaczący wpływ na funkcjonowanie innych stawów i tkanek miękkich, a także na postawę ciała. Zawierają dużą ilość nerwów i naczyń krwionośnych, które działają jak przekaźniki, informując o pozycji i stanie stawu. Każda nieprawidłowość w ich funkcjonowaniu, powoduje ucisk na nerwy stawu skroniowo-żuchwowego, a to z kolei wpływa na nerwy, więzadła i mięśnie głowy, szyi i twarzy. Nierównowaga strukturalna jednych mięśni jest kompensowana przez inne, w odpowiedzi na co ciało dopasowuje się do niezdrowego stanu i przyjmuje nieprawidłową postawę. Skurcze i przykurcz mięśnia, powstałe na skutek jego nadmiernej aktywności, prowadzą do ograniczenia ruchomości i wtedy pojawia się ból.
Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych
Każda zmiana w ustawieniu odcinka szyjnego, powoduje zmianę w ustawieniu żuchwy. To z kolei wymusza dodatkową pracę mięśni, powodując ich nienaturalne napinanie się, skurcze i powstawanie punktów spustowych. Należy pamiętać, że staw skroniowo-żuchwowy jest elementem całego układu czaszkowo-szyjnego, a każda nieprawidłowość w jego funkcjonowaniu może powodować napięcie, ból, przemieszczenie stawu czy nawet trwałe jego zniszczenie.
Skąd się biorą zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych?
Wśród najczęściej występujących przyczyn zaburzeń można wymienić:
- nadmierne napięcie mięśniowe w obszarze twarzoczaszki
- wady zgryzu
- ubytki w uzębieniu
- stres
- zaciskanie zębów
- zgrzytanie zębami
- obgryzanie paznokci, skórek warg
- częste wypychanie języka
- wady postawy ciała
- urazy
- operacje chirurgiczne w obrębie twarzy i czaszki
Czym się objawiają schorzenia SSŻ?
Patologie stawu skroniowo-żuchwowego z roku na rok dotykają coraz większą liczbę osób. Objawy, które mogą świadczyć o zaburzeniach w tym obszarze to:
- bóle stawów
- bóle karku
- ból głowy przypominający migrenę
- zawroty głowy
- ból podczas żucia
- problemy z połykaniem
- tępy ból okolicy ucha, twarzy, skroni i ramion
- mdłości
- bóle ucha, szumy uszne i dzwonienie w uszach
- ograniczenie ruchomości żuchwy
- trzaski w stawach, klikanie, pykanie
- łzawienie i dolegliwości bólowe wewnętrznego kącika oka
Skuteczność terapii
W diagnozowaniu, a później leczeniu patologii występujących w okolicy głowy i szyi, należy w szczególności uwzględnić staw skroniowo-żuchwowy. Kompleksowe podejście do tego regionu jest zorientowane na elementy neuroanatomiczne, zależności powięziowe i znaczącą rolę autonomicznego układu nerwowego. Wybór technik terapeutycznych będzie następstwem badania ortopedycznego, neurologicznego i manualnego.
Versus Medicus kieruje do fizjoterapeutów zaproszenie na kurs Kompleksowe podejście do leczenia stawów skroniowo - żuchwowych, czaszki i gardła (TMJ). Warunkiem udziału jest ukończone szkolenie Autonomiczny układ nerwowy - diagnostyka i leczenie (AUN).
Artykuł partnera