• 6 grudnia 2023

Objawy skoliozy lewostronnej. Praktyczne porady, ćwiczenia

skolioza lewostronna

Kręgosłup chorego na skoliozę przybiera charakterystyczny kształt litery S. Sama skolioza obejmuje przede wszystkim piersiowy odcinek kręgosłupa lub obszar pomiędzy odcinkiem piersiowym i lędźwiowym.


Skolioza lewostronna - ćwiczenia


Na skoliozę lewostronną polecane są ćwiczenia asymetryczne - najlepiej, by zaproponował je fizjoterapeuta. Może być to między innymi naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni grzbietu w siadzie klęcznym, a także opad tułowia w przód i utrzymywanie jego maksymalnego skrętu przez 15 sekund. W przypadku ćwiczeń symetrycznych można posłużyć się tymi wykonywanymi przy skoliozie piersiowej prawostronnej, tj. wykorzystać zwisy tyłem na drabince z ugiętymi rękami, skłony tułowia w przód, a także podnoszenie ciężarków w górę siedząc „skrzyżnie” przy drabinkach. Dołączyć warto do nich także przysiady i wyprosty przy wyprostowanych plecach i szeroko rozstawionych stopach oraz przechodzenie z klęku do pozycji stojącej, przy koniecznym zachowaniu postawy wyprostowanej.


Skolioza lewostronna - objawy


Do głównych objawów skoliozy należą nierówno ułożone, wystające łopatki i pojawiający się z jednej strony pleców garb, powstający na skutek wypchnięcia przez kręgi żeber. Symptom ten nazywany jest garbem żebrowym. Przez chorobę ramiona i biodra przestają znajdować się na równej wysokości, zanika między nimi symetria. Kolejnym objawem skoliozy jest wcięcie w talii, znacznie bardziej widoczne z jednej niż z drugiej strony tułowia oraz skrócenie jednej nogi, podczas, gdy ta druga jest dłuższa. Ostatni z wymienionych symptomów pojawia się raczej jedynie przy zaawansowanej skoliozie.


Skolioza lewostronna piersiowa


Symptomami świadczącymi o skoliozie piersiowej są: asymetria łopatek i ich odstawanie, a także asymetria trójkątów talii. Co więcej, skolioza kręgosłupa piersiowego może objawiać się obniżeniem jednego barku i wysunięciem go do przodu względem drugiego, garbem piersiowym, garbem żebrowym, esowatym kształtem kręgosłupa piersiowego i trudnością w doborze odzieży zakładanej docelowo na tułów. Garb żebrowy charakteryzuje się cofnięciem jednej z piersi, co wywołuje optyczne złudzenie, że druga z nich jest mniejsza, garb piersiowy natomiast sprawia, że skolioza kręgosłupa najbardziej widoczna staje się w trakcie skłonu do przodu.


Skolioza lewostronna 1 stopnia


Pierwszy stopień skoliozy wynosi 30° według Cobba. Zmiany dotyczą wtedy głównie układu mięśniowo-więzadłowego bez zniekształceń kostnych. W skoliozie I stopnia możliwe jest przeprowadzenie całkowitej korekcji biernej skrzywienia oraz wykonanie znacznej korekcji czynnej.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza kręgosłupa

Skolioza kręgosłupa (ze względu na lokalizację) dzieli się na skoliozę szyjną, piersiową i lędźwiową...

Skolioza piersiowa

Skolioza piersiowa prowadzi do zniekształcenia klatki piersiowej, w wyniku czego następuje problem z oddychaniem...