• 25 maja 2024

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa inaczej określany jest jako ból krzyża. Jest to jedna z najczęściej występujących przyczyn niesprawności wśród osób, które są czynne zawodowo. Bardzo wiele osób doświadcza bólów kręgosłupa. Jakie są jego przyczyny oraz sposoby leczenia?

Przyczyny bólu kręgosłupa

Jedną z przyczyn[1] bólu kręgosłupa lędźwiowego jest dyskopatia, która jest rodzajem przepukliny krążka międzykręgowego. W tym przypadku dochodzi do rozerwania zewnętrznej warstwy krążka oraz do uwypuklenia go na zewnątrz. To z kolei powoduje ucisk nerwów, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Najczęściej przyczyną dyskopatii jest nagły ruch zgięciowy albo ruch zgięciowy z dodatkową rotacją, czyli nagłe schylenie się albo dźwignięcie czegoś ciężkiego.

Jeszcze inną przyczyną bólu kręgosłupa jest zła pozycja siedząca. Będzie to zbyt długie siedzenie, zakładanie nogi na nogę, wyginanie pleców w pałąk, a także siedzenie na zbyt wysokich albo niskich krzesłach, siadanie na brzegu fotela i garbienie się.

Kolejna przyczyna[2] to złe nawyki podczas schylania się. Ważne jest, aby nie schylać się z równoczesnym zgięciem w pasie. Najlepiej jest podnosić ciężary z pozycji kucznej i przy jednocześnie wyprostowanym kręgosłupie. Jeśli będzie się dźwigało z pochylonymi plecami, może to przyczynić się do powstania przepukliny, która będzie ograniczała ruchomość kręgosłupa. Wtedy ból jest odczuwany w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Wady postawy również mogą być przyczyną bólu kręgosłupa. Wiele osób pochyla sylwetkę albo się garbi. Jedną z wad postawy jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.

Inną przyczyną może być również nieprawidłowe noszenie plecaka albo zbyt duże obciążenie kręgosłupa podczas przenoszenia przedmiotów, a także ciąża, z którą wiąże się przeniesienie środka ciężkości oraz powstawanie dużych naprężeń w okolicy kręgosłupa.

Do innych przyczyn bólu kręgosłupa zalicza się m.in.:

  • nadwagę – zbyt duża masa ciała przyczynia się do obciążeń kręgosłupa. Otyłość jest przyczyną powstawania choroby zwyrodnieniowej, która przejawia się silnym bólem kręgosłupa,
  • noszenie nieodpowiedniego obuwia – noszenie przez długi czas butów na wysokim obcasie również może mieć wpływ na obciążenie kręgosłupa,
  • stres – zaburzenia psychosomatyczne również dotyczą bólu kręgosłupa. Długotrwały stres ma wpływ też na psychikę, ale także na czynniki związane z organizmem. Dochodzi do napinania się mięśni kręgosłupa i karku, a przez to naczynia krwionośne zwężają się i pojawia się niedotlenienie,
  • nieprawidłowe ułożenie w czasie snu – nie można spać z podkurczonymi nogami, a także na zbyt wysokich poduszkach.

Sposoby na ból kręgosłupa

Bardzo ważne jest, aby postawić prawidłową diagnozę oraz znaleźć przyczynę problemów. Jeśli ból kręgosłupa wynika z małej aktywności fizycznej, to należy zacząć więcej się ruszać. Można spacerować, wykonywać ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające mięśnie pleców, takie jak joga czy pilates.

Warto również zrezygnować ze spania na wysokiej poduszce, a buty na wysokim obcasie zakładać tylko na specjalne okazje. Należy także zadbać o prawidłową masę ciała. Dobrym rozwiązaniem jest również pływanie stylem grzbietowym albo kraulem. Jeszcze innym sposobem jest rehabilitacja albo udanie się na profesjonalny masaż.

Aby złagodzić ból kręgosłupa, można zastosować lek przeciwbólowy. Najlepiej sprawdza się ten, który w swoim składzie ma substancję czynną deksketoprofen. Taki lek ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pomaga zwalczać ból o różnym umiejscowieniu, w tym ból w okolicach kręgosłupa.

Referencje:

  1. Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K., Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie [w:] „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2017, 63(3).
  2. Kozłowski P., Kożuch K., Kozłowska M., Ławnicka I., Kozłowska K., Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa [w:] „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(6).

[1] Szpala M., Skorupińska A., Kostorz K., Występowanie zespołów bólowych kręgosłupa – przyczyny i leczenie [w:] „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2017, 63(3).

[2] Kozłowski P., Kożuch K., Kozłowska M., Ławnicka I., Kozłowska K., Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa [w:] „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(6).

Artykuł partnera

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować