• 14 grudnia 2024

Skolioza u dorosłych

skolioza u dorosłych

Sprawdź, jak wygląda skolioza u dorosłych i dowiedz się co zrobić, by ją zneutralizować.

Skolioza u dorosłych - objawy

Prócz charakterystycznego, zbyt dużego wgięcia kręgosłupa, skolioza objawia się wystającymi łopatkami, nierówną wysokością ramion i bioder, wcięciem w talii, widocznym bardziej po jednej stronie, a także skróconą jedną nogą i garbem wystającym z jednej strony pleców.

Skolioza u dorosłych - leczenie

Spora liczba pacjentów ze skoliozą nie potrzebuje operacji, a chorobę może wyeliminować chociażby za pomocą leków. Na rynku dostępne są leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których należy między innymi Ibuprofen czy Celebrex. Proponowane są również zastrzyki zewnątrzoponowe lub ostrzyknięcie stawów międzykręgowych, co powoduje szybkie zmniejszenie stanu zapalnego. W przypadku, gdy ćwiczenia rehabilitacyjne i leki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, może wystąpić konieczność leczenia operacyjnego. Decyzję o operacji podejmuje specjalista na podstawie rozległości i wielkości skrzywienia, a także ze względu na stopień odczuwalnego bólu pacjenta. Leczenie operacyjne dotyczy głównie pacjentów dorosłych, ponieważ w ich wypadku (w przeciwieństwie do dzieci) same ćwiczenia rehabilitacyjne mogą okazać się niewystarczające.

Skolioza u dorosłych - ćwiczenia 

Właściwe ćwiczenia neutralizujące skoliozę powinny składać się z dwóch faz - z fazy usunięcia przykurczu (redresja) i z fazy czynnego ruchu, mającej za zadanie dodać siły i poprawić sprawność mięśni.

Pływanie to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń kręgosłupa, również skoliozy. W wodzie wykonuje się głównie dwa rodzaje ćwiczeń - symetryczne i asymetryczne.

Ćwiczenia symetryczne powinny być połączone z rozciągnięciem kręgosłupa, dzięki czemu można uniknąć skrzywienia, a także z rozluźnieniem mięśni antygrawitacyjnych.

Ćwiczenia asymetryczne polegają na indywidualnym dla danej skoliozy ustawieniu ciała oraz na właściwym ułożeniu bioder i barków. Aktywności te pozwalają zniwelować skrzywienie kręgosłupa i znieść je na okres trwania ćwiczenia.

Również dodatkowe, domowe, odpowiednio dobrane aktywności pozytywnie wpłyną na przyspieszenie rehabilitacji, zawsze jednak powinny zostać one skonsultowane ze specjalistą odpowiednio wcześniej. W przypadku dorosłych polecane są ćwiczenia rozciągające, przywracające komfort życia, w przypadku dzieci natomiast zalecane będą zajęcia ruchowe mogące całkowicie zniwelować wady kręgosłupa. Ich wykonywanie przez dzieci również w domu jest nie tyle zaleceniem, co obowiązkiem.

Skolioza u dorosłych - rehabilitacja

Warto pokusić się o terapię manualną lub fizjoterapię - złagodzą ból, zapobiegną jego nawracaniu w przyszłości, wzmocnią plecy i utrzymają ogólną elastyczność. Fizjoterapia zapewni poprawę ruchów stawów, rozciąganie tkanek miękkich i wzmocnienie mięśni, terapia manualna natomiast - dzięki mobilizacjom wykonywanym przez wykwalifikowanego terapeutę - zneutralizuje ból i zachowa ruchomość stawów międzykręgowych.

Polecana jest także terapia w wodzie, zwana inaczej wodolecznictwem. Wodolecznictwo pomaga w wykonywaniu ćwiczeń dzięki odciążeniu ciała i przeciwdziałaniu grawitacji, dlatego dzięki niemu możliwe jest wzmacnianie mięśni bez wyraźnie odczuwalnego nacisku na stawy międzykręgowe.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza u dzieci

Skolioza występuje najczęściej właśnie u dzieci. Wcześnie wykryta, może zostać skorygowana już w swym...

Skolioza

Kręgosłup w kształcie litery S? To najpewniej skolioza, której nie wolno ignorować! Nieleczona może...