• 2 listopada 2024

Skolioza

skolioza

Kręgosłup w kształcie litery S? To najpewniej skolioza, której nie wolno ignorować! Nieleczona może prowadzić do wielu różnych powikłań (między innymi do niewydolności krążenia) i do leczenia operacyjnego.
 

Co to jest skolioza? 


Skolioza to skrzywienie kręgosłupa o charakterze trzypłaszczyznowym: w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Niestety choroba często błędnie określana jest jako boczne skrzywienie kręgosłupa. Ta wada postawy, rozpoznawana głównie u dzieci, powstaje w wyniku braku ruchu i niewłaściwej pozycji podczas siedzenia. Najczęściej wyróżniane typy skoliozy to skolioza wczesnodziecięca - występująca do 3 roku życia, dziecięca - pojawiająca się między 3 a 10 rokiem życia oraz młodzieńcza - dotycząca osób w okresie dojrzewania, kiedy to faza wzrostu jest najbardziej intensywna. Prócz charakterystycznego, zbyt dużego wgięcia kręgosłupa, skolioza objawia się wystającymi łopatkami, nierówną wysokością ramion i bioder, wcięciem w talii, widocznym bardziej po jednej stronie, a także skróconą jedną nogą i garbem wystającym z jednej strony pleców. Zdarza się także, że skolioza jest wrodzoną wadą kręgosłupa.

Skolioza pojawia się również u osób dorosłych, najczęściej po 40 roku życia. Dzieje się to w wyniku pogarszającego się stanu kręgosłupa. Skolioza szczególnie zagrażająca zdrowiu to skolioza połączona z osteoporozą. Osteoporoza charakteryzuje się zanikiem tkanki kostnej, co skutkuje zwiększoną częstotliwością złamań. Połączenie tych dwóch chorób prowadzi do całkowitego osłabienia kręgosłupa.
 

Skolioza - kiedy gorset? 


Zadaniem gorsetu ortopedycznego w przypadku skoliozy jest ucisk na kręgosłupie i żebrach, powstrzymujący pogłębienie się schorzenia i redukujący skrzywienie już powstałe.  Gorset ma za zadanie uchronić chorego przed leczeniem operacyjnym. Leczenie gorsetem powinno być stosowane u osób z niedojrzałym kostnie kręgosłupem, który zawiera duże ilości plastycznej chrząstki, a więc przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Zakończenie noszenia gorsetu musi nastąpić w momencie osiągnięcia przez kręgosłup dojrzałości kostnej. U dziewcząt dzieje się to po 15 roku życia, u chłopców natomiast - po 17.


Skolioza - jaki lekarz?


W przypadku skoliozy konsultacje warto rozpocząć od rozmów z ortopedą, który oceni stopień zaawansowania powstałej wady. Następnym krokiem może być udanie się do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, który zleci odpowiednie ćwiczenia korekcyjne. Skierowanie do ortopedy wystawi lekarz rodzinny.


Skolioza - jak leczyć?


Sposób leczenia skoliozy zależy w największej mierze od wieku pacjenta, a także od stopnia zaawansowania skrzywienia kręgosłupa. Jeśli choroba została wykryta wcześnie, w zupełności wystarczy gimnastyka korekcyjna. Polecany jest także basen. Zdarza się, że zakładanie gorsetu korekcyjnego zalecane jest już w początkowym stadium choroby. Należy nosić go wtedy przez kilkanaście godzin na dzień lub ubierać wyłącznie w nocy. W przypadku skrócenia kończyny konieczne są wkładki ortopedyczne. Jeśli skrzywienie kręgosłupa jest poważne, należy przygotować się na leczenie operacyjne, podczas którego wszczepione zostaną metalowe aparaty i implanty. Przeprowadzona operacja nie gwarantuje przywrócenia pełnej sprawności kręgosłupa. Najczęściej przeprowadza się ją u nastolatków między 13 a 15 rokiem życia, czasem również o osób młodszych.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Skolioza u dzieci

Skolioza występuje najczęściej właśnie u dzieci. Wcześnie wykryta, może zostać skorygowana już w swym...

Skolioza u dorosłych

Sprawdź, jak wygląda skolioza u dorosłych i dowiedz się co zrobić, by ją zneutralizować. Skolioza u...