• 6 grudnia 2023

Skolioza lędźwiowa

skolioza lędźwiowa

O ile skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego w płaszczyźnie przednio-tylnej jest jak najbardziej naturalną krzywizną kręgosłupa człowieka, to prawostronna i lewostronna skolioza lędźwiowa jest już już sporym odchyleniem od normy. Czym charakteryzuje się skolioza lędźwiowa i jak ją wyleczyć?
 

Skolioza kręgosłupa lędźwiowego może powodować paraliż nóg, a także dysfunkcje organów wewnętrznych dolnej części brzucha, takich jak jelita. Należy zaznaczyć, że zdarza się to wyłącznie w skrajnych przypadkach. Skolioza kręgosłupa lędźwiowego się rotacją miednicy, nienaturalnym chodem, pozornym skróceniem jednej z dolnych kończyn, asymetrią trójkątów talii oraz esowatym kształtem kręgosłupa lędźwiowego. Początkowe objawy lędźwiowej skoliozy kręgosłupa mogą pojawić się w okresie dojrzewania płciowego, kiedy to następuje wzrost kośćca szkieletu i rozciąganie mięśni. Niestety, opisywane skrzywienie może powodować zaburzenie działania jelit, rozwijanie zwyrodnień i chorób tkanek kręgosłupa lędźwiowego, a także liczne dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości i drętwienie nóg. Również w przypadku lędźwiowej skoliozy kręgosłupa stosuje się leczenie zachowawcze i odpowiednie ćwiczenia ruchowe, mające na celu wzmocnienie osłabionych mięśni znajdujących się po przeciwnej stronie wygięcia łuku skrzywienia, a także wpływające na rozluźnienie napiętych tkanek i przywrócenie prawidłowej krzywizny skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego.


Skolioza lędźwiowa ćwiczenia


Istnieje kilka metod leczenia skoliozy lędźwiowej. Ich odpowiedniego doboru dokonuje lekarz po wcześniejszym zapoznaniu się i analizie konkretnego przypadku i potrzeb pacjenta. W przypadku rehabilitacji zaleca się ćwiczenia korekcyjne i fizykoterapię, a także specjalistyczne metody kinezyterapeutyczne. Należy do nich między innymi metoda Vojty, polegająca na neuromobilizacji dziecka - wykorzystuje się ją zarówno u pacjentów z wadami postawy, które da się sklasyfikować jako ortopedyczne, jak również u ludzi z wadami układu ruchu powstałych na tle uszkodzeń centralnego ośrodka nerwowego. Metoda Majocha ma na celu natomiast oddziaływanie na układ mięśniowy i doskonale sprawdza się w patologicznych skrzywieniach kręgosłupa, ucząc prawidłowej postawy, wzmacniając przy tym osłabione struktury kręgosłupa i grzbietu. W neutralizowaniu skoliozy lędźwiowej często stosuje się również fizykoterapię, wykorzystującą działanie pola magnetycznego, ciepłe okłady, zimne powietrze, laser, prądy o różnorakiej częstotliwości oraz ultradźwięki i nagrzewanie lampą z podczerwienią. Zdarza się, że fizykoterapia uzupełniana jest o lecznicze, wirowe lub klasyczne masaże. Warto wspomnieć również o treningu autogennym Schulza, będącym treningiem podnoszącym świadomość własnego ciała, poprawiającym koncentrację i wyciszającym umysł. Dzięki niemu naprawdę można nauczyć się, w jaki sposób celowo panować nad własnym ciałem.

Skolioza lędźwiowa lewostronna i prawostronna


Skolioza lędźwiowa lewostronna, podobnie jak skolioza lędźwiowa prawostronna, wymaga odpowiednio dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Klasyfikacja skolioz na lewostronną i prawostronną wzięła się od kierunku nieprawidłowego odchylenia osi kręgosłupa. Podział na skoliozę prawostronną (nazywaną też skoliozą prawowypukłą) i skoliozę lewostronną (inaczej lewowypukłą) jest znacznym uproszczeniem. Prawdą jest, że istnieje wiele rodzajów skrzywień. Mogą być one zarówno jedno, jak i wielołukowe, podobnie, jak mogą występować w kilku różnych miejscach.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować