Skolioza prawostronna - kompletny poradnik
Kręgosłup chorego na skoliozę przybiera charakterystyczny kształt litery S. Sama skolioza obejmuje przede wszystkim piersiowy odcinek kręgosłupa lub obszar pomiędzy odcinkiem piersiowym i lędźwiowym.
Skolioza prawostronna - objawy
Do głównych objawów skoliozy należą nierówno ułożone, wystające łopatki i pojawiający się z jednej strony pleców garb, powstający na skutek wypchnięcia przez kręgi żeber. Symptom ten nazywany jest garbem żebrowym. Przez chorobę ramiona i biodra przestają znajdować się na równej wysokości, zanika między nimi symetria. Kolejnym objawem skoliozy jest wcięcie w talii, znacznie bardziej widoczne z jednej niż z drugiej strony tułowia oraz skrócenie jednej nogi, podczas, gdy ta druga jest dłuższa. Ostatni z wymienionych symptomów pojawia się raczej jedynie przy zaawansowanej skoliozie.
Skolioza prawostronna - ćwiczenia
Właściwe ćwiczenia neutralizujące skoliozę powinny składać się z dwóch faz - z fazy usunięcia przykurczu (redresja) i z fazy czynnego ruchu, mającej za zadanie dodać siły i poprawić sprawność mięśni. Pływanie to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń kręgosłupa, również skoliozy. W wodzie wykonuje się głównie dwa rodzaje ćwiczeń - symetryczne i asymetryczne. Ćwiczenia symetryczne powinny być połączone z rozciągnięciem kręgosłupa, dzięki czemu można uniknąć skrzywienia, a także z rozluźnieniem mięśni antygrawitacyjnych.
Ćwiczenia asymetryczne polegają na indywidualnym dla danej skoliozy ustawieniu ciała oraz na właściwym ułożeniu bioder i barków. Aktywności te pozwalają zniwelować skrzywienie kręgosłupa i znieść je na okres trwania ćwiczenia. Również dodatkowe, domowe, odpowiednio dobrane aktywności pozytywnie wpłyną na przyspieszenie rehabilitacji, zawsze jednak powinny zostać one skonsultowane ze specjalistą odpowiednio wcześniej. W przypadku dorosłych polecane są ćwiczenia rozciągające, przywracające komfort życia, w przypadku dzieci natomiast zalecane będą zajęcia ruchowe mogące całkowicie zniwelować wady kręgosłupa. Ich wykonywanie przez dzieci również w domu jest nie tyle zaleceniem, co obowiązkiem.
Skolioza prawostronna piersiowa
Symptomami świadczącymi o skoliozie piersiowej są: asymetria łopatek i ich odstawanie, a także asymetria trójkątów talii. Co więcej, skolioza kręgosłupa piersiowego może objawiać się obniżeniem jednego barku i wysunięciem go do przodu względem drugiego, garbem piersiowym, garbem żebrowym, esowatym kształtem kręgosłupa piersiowego i trudnością w doborze odzieży zakładanej docelowo na tułów. Garb żebrowy charakteryzuje się cofnięciem jednej z piersi, co wywołuje optyczne złudzenie, że druga z nich jest mniejsza, garb piersiowy natomiast sprawia, że skolioza kręgosłupa najbardziej widoczna staje się w trakcie skłonu do przodu.
Skolioza prawostronna lędźwiowa
Skolioza kręgosłupa lędźwiowego może powodować paraliż nóg, a także dysfunkcje organów wewnętrznych dolnej części brzucha, takich jak jelita. Należy zaznaczyć, że zdarza się to wyłącznie w skrajnych przypadkach. Skolioza kręgosłupa lędźwiowego się rotacją miednicy, nienaturalnym chodem, pozornym skróceniem jednej z dolnych kończyn, asymetrią trójkątów talii oraz esowatym kształtem kręgosłupa lędźwiowego. Początkowe objawy lędźwiowej skoliozy kręgosłupa mogą pojawić się w okresie dojrzewania płciowego, kiedy to następuje wzrost kośćca szkieletu i rozciąganie mięśni. Niestety, opisywane skrzywienie może powodować zaburzenie działania jelit, rozwijanie zwyrodnień i chorób tkanek kręgosłupa lędźwiowego, a także liczne dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości i drętwienie nóg. Również w przypadku lędźwiowej skoliozy kręgosłupa stosuje się leczenie zachowawcze i odpowiednie ćwiczenia ruchowe, mające na celu wzmocnienie osłabionych mięśni znajdujących się po przeciwnej stronie wygięcia łuku skrzywienia, a także wpływające na rozluźnienie napiętych tkanek i przywrócenie prawidłowej krzywizny skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego.