Ośrodek rehabilitacji dziennej – niezbędne wyposażenie placówki
Rehabilitacja dąży do rozwiązania problemów osób z niepełnosprawnościami, w tym odczuwanego przez nie bólu. Dzięki niej możliwe jest przywrócenie sprawności niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie. Rehabilitacja może być przeprowadzana w systemie stacjonarnym, w warunkach ambulatoryjnych lub w ośrodku rehabilitacji dziennej.
Czym jest ośrodek rehabilitacji dziennej?
Ośrodek rehabilitacji dziennej to placówka, w której pacjenci korzystają z usług z zakresu leczenia rehabilitacyjnego w ciągu dnia, a następnie wracają do swojego domu. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Funduszu Zdrowia, w czasie jednej wizyty wykonywanych jest około pięć zabiegów, w tym zajęcia ruchowe i fizykoterapia.
Okres leczenia w ośrodku rehabilitacji dziennej zależy od stanu zdrowia pacjenta. Może trwać od dwóch do nawet sześciu tygodni. Zabiegi wykonywane są z reguły tylko w dni robocze. W trakcie pobytu w ośrodku rehabilitacji dziennej pacjent bierze dodatkowo udział w programie edukacyjnym, którego celem jest promocja zachowań prozdrowotnych i profilaktyki schorzeń układu ruchu.
Pacjenci przyjmowani w ośrodku rehabilitacji dziennej
W ośrodku rehabilitacji dziennej przyjmowani są pacjenci, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, lecz nie jest na tyle poważny, by wymagać całodobowego leczenia szpitalnego. W celu podjęcia terapii w tego typu ośrodku, pacjent musi przedstawić skierowanie od odpowiedniego lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego, jeżeli rehabilitacja jest konieczna z powodu zaostrzenia choroby przewlekłej.
Wyposażenie ośrodków rehabilitacji dziennej
Ośrodki rehabilitacji dziennej wyposażone są w specjalistyczne urządzenia ułatwiające pracę personelowi medycznemu i pozwalające zapewnić najlepszą opiekę pacjentom. Zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia, placówka tego typu powinna dysponować sprzętem umożliwiającym wykonywanie zabiegów fizykoterapeutycznych, czyli:
- zestawem do elektroterapii z osprzętem,
- lampą IR lub IR/UV,
- zestawem do ultradźwięków,
- zestawem do biostymulacji laserowej,
- zestawem do magnetoterapii.
Na wyposażeniu ośrodka rehabilitacji dziennej powinny się również znajdować:
- rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych,
- stół lub tablica do ćwiczeń manualnych ręki,
- wanny do masażu wirowego kończyn górnych i dolnych,
- zestaw do kriostymulacji parami azotu,
- urządzenie wytwarzające impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości,
- UGUL, czyli Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego, lub inny system pełniący tę samą funkcję.
Każda placówka świadcząca usługi z zakresu leczenia rehabilitacyjnego musi ponadto dysponować wysokiej jakości drabinkami rehabilitacyjnymi, matami i materacami do kinezyterapii oraz regulowanymi stołami rehabilitacyjnymi.
Stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją wysokości
Stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją wysokości to jeden z podstawowych elementów wyposażenia placówki rehabilitacyjnej, wymagany w przypadku zawierania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi rehabilitacji i fizjoterapii.
Kiedy wykorzystuje się stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją wysokości?
Stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją wysokości wykorzystuje się podczas czynności diagnostycznych dążących do oceny możliwości ruchowych i poziomu sprawności pacjenta. Jest on również niezbędny przy:
- zabiegach kinezyterapii miejscowej i ogólnej,
- zabiegach kinezyterapii z użyciem wyciągów,
- terapii manualnej,
- leczeniu kręgosłupa, stawów oraz kończyn.
Z pomocą stołu rehabilitacyjnego możliwe jest wykonywanie:
- ćwiczeń miejscowych biernych, czynnych, w odciążeniu, z oporem, prowadzonych, samowspomaganych, synergicznych, oddechowych i relaksacyjnych,
- ćwiczeń ogólnokondycyjnych,
- ćwiczeń gimnastyki porannej,
- ćwiczeń kinezyterapeutycznych.
STEL31 to przykład stołu rehabilitacyjnego od polskiego producenta mebli medycznych U.B.M. Katarzyna Kotasińska.
Cechy stołu rehabilitacyjnego z elektryczną regulacją wysokości
Podstawowym zadaniem stołu rehabilitacyjnego z elektryczną regulacją wysokości jest ułatwienie pracy personelowi ośrodka rehabilitacji dziennej i zapewnienie maksymalnego możliwego komfortu pacjentom. Ten rodzaj mebla medycznego został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i ergonomii użytkowania. Wysokiej jakości stoły rehabilitacyjne zostały wykonane ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo lub pokrytej specjalną powłoką chromową. Cechują się dużą odpornością na wilgoć, promieniowanie UV oraz działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur. Stoły rehabilitacyjne są trwałe i niepodatne na korozję oraz zniszczenia mechaniczne i chemiczne, a przy tym łatwe w utrzymaniu w czystości, co zawdzięczają posiadaniu gładkiej, nieporowatej powierzchni. Dzięki elektrycznej regulacji wysokości stoły tego typu pozwalają na łatwe dostosowanie położenia pacjenta względem osoby przeprowadzającej zabiegi rehabilitacyjne.
Artykuł partnera