Skolioza ćwiczenia
Dzięki różnorodności ćwiczeń na skoliozę, bardzo łatwo odnaleźć wśród nich te, które najbardziej nam odpowiadają. Pierwszym i najważniejszym powodem do ćwiczeń jest zniwelowanie przykurczów mięśni, przyczyniających się do powstawania skoliozy. Właściwe ćwiczenia neutralizujące tę chorobę powinny składać się z dwóch faz - fazy usunięcia przykurczu (redresja) i fazy czynnego ruchu, mającego za zadanie dodanie siły i poprawienie sprawności mięśni.
Skolioza ćwiczenia rehabilitacyjne
Pierwszym polecanym ćwiczeniem rehabilitacyjnym stosowanym w skoliozie jest siad skrzyżny i unoszenie rąk do góry tak, by tworzyły linię prostą z kręgosłupem - najlepiej, by odbywał się on pod ścianą. Kolejną polecaną aktywnością jest położenie się na brzuchu przodem na kocu zwiniętym w wałek, wyprostowanie rąk na boki i unoszenie ich tak, by klatka piersiowa oderwała się od podłogi. Innym ćwiczeniem rehabilitacyjnym, z powodzeniem stosowanym w leczeniu skoliozy, są przysiady wykonywane z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała, jednocześnie trzymając książkę na głowie. Ma ono na celu ukształtowanie nawyku trzymania prostej sylwetki.
Skolioza ćwiczenia w wodzie
Pływanie to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń kręgosłupa, również skoliozy. W wodzie wykonuje się głównie dwa rodzaje ćwiczeń - symetryczne i asymetryczne. Ćwiczenia symetryczne powinny być połączone z rozciągnięciem kręgosłupa, dzięki czemu można uniknąć skrzywienia, a także z rozluźnieniem mięśni antygrawitacyjnych. Do symetrycznych ćwiczeń w wodzie należy pływanie na brzuchu, podczas którego ręce pracują naprzemiennie niby przy kraulu, jednak głowa utrzymuje się nad poziomem wody, faza poślizgu jest długa, a nogi nie pracują. Kolejnym ćwiczeniem jest pozycja wyjściowa w leżeniu tyłem, z nogami ugiętymi na brzegu i wyprostowanymi przed sobą rękami, odbicie i ślizg po wodzie. Polecane są także ćwiczenia z deską trzymaną w rękach, w pozycji wyjściowej na plecach z wyprostowanymi nogami i wykonywanie ruchu wiosłującego w silnej fazie odpychania się nogami.
Skolioza ćwiczenia asymetryczne
Ważnymi ćwiczeniami w leczeniu kręgosłupa są ćwiczenia asymetryczne, polegające na indywidualnym dla danej skoliozy ustawieniu ciała oraz na właściwym ułożeniu bioder i barków. Ćwiczenia te pozwalają zniwelować skrzywienie kręgosłupa i znieść je na okres trwania ćwiczenia. Najpopularniejszymi ćwiczeniami asymetrycznymi w wodzie są: leżenie przodem z wyciągniętą do przodu lewą ręką, prawą położoną wzdłuż tułowia i pływanie bez ruchu rąk za pomocą nóg jak do kraula; leżenie przodem z lewą ręką wyprostowaną przed głową, wykonującą ruchy jak do kraula, prawą natomiast położoną wzdłuż ciała, z nogami również jak do kraula. Istnieje także sporo ćwiczeń asymetrycznych na skoliozę, które mogą być wykonywane poza basenem. Należy do nich choćby skręt tułowia w lewo i skłon w prawo w siadzie, z rękami założonymi za głowę w taki sposób, by prawy łokieć dotknął prawego kolana. Ćwiczenie to pomaga głównie na skoliozę prawostronną piersiową.
Skolioza ćwiczenia w domu
Ćwiczenia wykonywane w domu zawsze powinny być skonsultowane ze specjalistą odpowiednio wcześniej. Dodatkowe, odpowiednio dobrane aktywności, pozytywnie wpływają na przyspieszenie rehabilitacji. W przypadku dorosłych polecane są ćwiczenia rozciągające, przywracające komfort życia. W przypadku dzieci natomiast odpowiednie zajęcia ruchowe mogą całkowicie zniwelować wady kręgosłupa, a ich wykonywanie również w domu jest nie tyle zaleceniem, co obowiązkiem. Przysiady, wykonywane w lekkim rozkroku z utrzymaniem prostych pleców, skłony tułowia w przód z wyprostowanymi rękami oraz próby utrzymania wyprostowanej pozycji ciała przy ścianie wraz z przylegającymi do niej piętami, barkami i ściągniętymi łopatkami to proste aktywności, niewymagające dużego nakładu czasu i drogich przyrządów gimnastycznych, przynoszące natomiast świetny efekt. Zestaw ćwiczeń leczących skoliozę u dorosłych koniecznie musi zawierać ruchy asymetryczne (wydłużające mięśnie, które zostały skrócone skoliozą) oraz ruchy symetryczne (mające na celu wzmocnienie partii mięśni wokół kręgosłupa).